avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate virginiadoina

Activitate virginiadoina

va multumesc mult
Va rog sa ma ajutati cu un sfat : cu ce documente trebuie sa ma prezint la notar pentru a depune o declaratie de acceptare a mostenirii dupa defunctul meu sot.
Mentionez ca nu doresc dezbaterea propriu-zisa a succesiunii ci doar sa depun declaratia de acceptare a mostenirii.
In plus va rog sa ma sfatuiti unde ma pot adresa ca sa aflu daca s-a mai depus o astfel de declaratie, oriunde in tara, pentru acelasi decedat.

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Divort de sotia insarcinata
Un sfat, dar nu din partea unui profesionist : inaintati actiunea de divort dupa nasterea copilului! Pentru simplul motiv ca la nastere el va fi trecut in certificatul de nastere ca tata al copilului nascut din casatorie. Eu stiu ca legislatia prevede ca "tatal copilului este sotul mamei". In acest fel evitati sa-l actionati in judecata pentru recunoasterea copilului, si alte neplaceri de acest fel.
Răspuns la discuția Pensie anticipata femei
Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra prompt si detaliat si va doresc toate cele bune
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea : cand pot solicita pensionarea anticipata, cu si fara penalizare.
Sunt nascuta la data de 2 februarie 1964 si sunt angajata, fara intreruperi, din data de 19 august 1982.
Va multumesc anticipat