avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate Burlacudan

Activitate Burlacudan

Răspuns la discuția Cumparare tesaturi din Bucuresti
Buna ziua.As dori sa stiu daca o persoana din Italia vine sa cumpre di Romania imbracaminte.de la o persoana care are activitate individuala (P:F:A) Face croitorie.Aceasta persoana din Italia are nevoie de o chitanta. Cel care are activitatea P:F:A in Romania poate lasa aceasta chitanta?sau factura .Multumesc
Buna ziua .As dori sa stiu daca am dreptul la pensia mia personala dupa 30 de ani de munca in Romania .Sunt casatorita in Italia si am pensie de urmas dupa sotul meu (era italian )Vreau sa fac cererea de pensie personala in Italia cumulind si ani din Romania ,dar am auzit ca statul Roman nu -mi da pensie pt. ca am aceasta de urmas..Tinind cont ca aceasta pensie o iau de la statul Italian(am si cetatenie italiana )nu vad de ce nu am dreptul la pensia mia personala (perzind 30 de ani de munca )Aici am dreptul la pensia de urmas cit si la cea personala .Multumesc
Răspuns la discuția pensie
MULTUMESC MULT
Răspuns la discuția pensie
Buna ziua .Va deranjez din nou.Eu am pensie de urmasi dupa sotul meu in Italia .As dori sa stiu daca am dreptul si la pensia de ani de serviciu .Cererea o fac din Italia .Am auzit ca in Romania daca ai pensie de urmas nu poti sa ai si pensia de munca .Multumesc anticipat
Răspuns la discuția adeverinta dosar pensionare
Buna ziua eu am cerut adeverinta pt. grupa a 2-a de munca pt. ca in cartea mea de munca nu scrie,si doamna de la arhiva mi-a zis ca i-mi trebuie si adeverinta de salariu pt. ca am avut salariul mai mare ca in cartea de munca beneficiind de sporuri de noapte ...Vreau sa stiu daca aceasta deverinta de salariu este valabila pt. pensie din anul 77 pina in 2001 si i-mi cere sa platescsuma de 456 de lei ca sa am aceste adeverinte...multumesc
Discuție Factura
Buna ziua .Sunt persoana fizica si locuiesc in Italia. Vreau sa cumpar din Romania imbracaminte. As dori sa stiu daca pot sa am factura pt. ca la frontiera i-mi ramburseaza TVA? Multumesc mult.
Buna ziua .Baiatul meu lucreaza ca sofer la o societate privata. Din causa faptului ca lucreaza 12 sau 14 ore pe zi ,pleaca in toata tara ,de luni de zile sunt amenitati ca ii da afara ,li-au schimbat contractele de munca ,si nu le platesc orele de noapte. Stresul la distrus si s-a umplut pe piele de Psoriazis.Medicul i-a zis sa nu mai lucrese de noapte (face o saptamina de noapte si una de zi) As dori sa stiu daca baiatul meu are dreptul la o despagubire si daca aceasta boala poate fi considerata boala din causa serviciului.S-au ce drepturi i-si poate cere de la aceasta societate .Multumesc
Răspuns la discuția pensie
Buna ziua va deranjez din nou .M-am uitat mai bine pe cartea mia de munca si am vazut scris......ca am lucrat in conditii grele de munca din anul 1975 pina in 1998 .Este suficient pt. a calcula a II-a categorie de munca sau i-mi trebuie adeverinza. A doua intrebare cei care au lucrat in conditii grele de munca au dreptul la pensie inainte de virsta de 61 de ani. tinind cont ca eu sunt nascuta in 04.06.1958 multumesc
Răspuns la discuția marfa cu defecte
Eu am vorbit cu producatorul mi-a zis sa trimit tot ce este cu defect,sa la repare ,faptul este ca la 120 de camasi nu corespund .Masurile sunt mai mici ex.masura 52 este considerata 48,,(ar trebui sa-mi cumpere materialul care era cumparat de mine si sa mi le faca din nou) celelalte au defecte din croit la mineca stringe ,si multe cind se inchid nasturi nu se imbina bine partea de deasupra cu cialalta ,(partea de deasupra este mai sus cu 1 cm)....Am investit 5000,00 de euro in aceste camasi.Ce este mai dureros imaginea care mi-au facuto cu calitatea ....proasta,,,,,,Greselile vizibile li-am vazut de la inceput,dar cind o persoana probiaza se vede defectul la spate ca strige ,mineca sta urit......In contract scrie ca trebuie sa corespunda calitativ .....Mi-au facut dauna morala, si imaginea magazinului
Buna ziua Sunt Ana Catana Am deschis un magazin cu camasi de dama.pe data de 1.09.14 intr-un oras din Italia ,Am dorit mult sa aduc in Italia imbracaminte facuta din romania Am cumparat materialul si am confectionat camasile la o fabrica din Rimnicu Vilcia.Am descoperit in momentul in care cientul proba camasa ca marimile nu corespund (sunt mai mici) decit masurile date de mine.Aparte masurile camasile au defecte la mineci,la butuonere etc. nu imbraca bine.Multe cliente mi-au spus ca au defect se vede ca sunt facute in Romania .Aceasta situatie mi-a deteriorat imaginea magazinului deja la voce s-a raspindit fiind un mic oras ,Am vorbit cu persoana care mi l-ia confectionat dar eu nu pot sa trimit camasile defecte sunt in jur de 300buc,i.-mi ramine magazinul gol si nu am bani sa investesc di nou Sunt disperata .Mi-a facut o dauna mare .Am nevoie de un consiliu....Multumesc anticipat Ana