avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate dsmihalea

Activitate dsmihalea

imi poate lasa doar o parte din bunuri?as vrea sa primeasca si copii ceva
chiar daca nu are succesiunea facuta dupa bunicu?
Buna ziua!

Bunicul meu a murit...si bunica nu a facut succesiune dupa el,copii vor sa faca dupa ce moare si ea ca sa faca totul o data.Ea are doi copii si mai
multi nepoti,printre care si eu.Poate bunica sa faca un testament prin care sa imi dea mie o parte din bunuri,casa sau teren chiar daca nu este succesiunea facuta dupa bunicu....si dupa moartea ei sa intru in posesia lor si sa nu mi le poata lua nimeni....deoarece de ea ma ocup eu si nu copii ei.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Buna ziua!dacă am in grija mea bunicii care îmi lasă casa cu contract de donație cu uzufruct viager cu clauza de întreținere in care ei au dreptul pana mor sa stea in casa lor, ii pot duce la azil ?Am un job care imi ocupa foarte mult timp din zi si nu ii mai pot lasa nesupravegheati pe perioada cat sunt la job deoarece starea lor s-a deterioarat si au nevoie permanenta de supraveghere si am gasit un azil cu niste conditii foarte bune pentru ei unde vor fi ingrijiti cum merita.Multumesc anticipat
Buna ziua!
Eu si mama mea nu ma avut o relatie foarte buna din cauza tatalui meu vitreg care a bagat cearta intre ea si familia ei atata timp cat a trait.Acesta a influentat-o foarte mult in rau si a racit-o de toti cei apropiati.Acum el a murit dar relatia cu ea nu s-a imbunatati,ea ramane in continuare foarte rece si distanta si spune peste tot ca,casa in care locuieste nu va fi a mea sau a copilului meu niciodata.Afirma ca ,casa este data cu acte cuiva si ea traieste in continuare in ea si apoi dupa moartea ei va fi preluata de acea persoana.Cum as putea afla daca este adevarat sau nu si daca este asa as putea sa daram acel act dupa ce ea moare?Casa a fost a lui dinaintea casatoriei cu ea dar casnicia lor a fost de peste 30 de ani si toti banii ei au intrat in acea casa).
Multumesc frumos
Buna ziua, bunicul meu dorește sa îmi facă mie acte pe casa lui, problema este in felul următor, atunci când am hotărât sa facem cadastrul și intabularea, agentul cadastral ne-a spus ca dosarul a fost refuzat la primărie pt ca in certificatul de moștenitor nu este specificat și garajul și trebuie rectificata situația atât la notar cât și la ICVL, la notar mi s-a spus ca nu poate rezolva problema pana nu merg la ICVL pentru a rectifica ei problema in contractul de vânzare-cumpărare a străbunicului meu, unde garajul apare in fisa anexa, dar nu și in contractul de vânzare-cumpărare. Am fost astăzi la ICVL pentru a rezolva problema dar acolo mi s-a spus ca străbunicul meu când a cumpărat casa, magazia și terenul nu a cumpărat și garajul din curte care pana la urma este pe terenul nostru, și ca din acest motiv nu poate sa îl treacă in contract. Întrebarea este, cum este posibil ca acest garaj sa fie a altcuiva dacă este pe proprietatea noastră, și cum poate fi cumpărat de altcineva dacă străbunicul sau bunicul meu nu aveau drept la garaj după spusele celor de la ICVL pt ca nu era încadrat in prețul casei si terenului. Sau cum putem afla cine este proprietarul acestui garaj dacă cei de la ICVL l-au vândut înainte de a cumpara străbunicul meu casa ( asta este o varianta pe care mi-au dat-o cei de la ICVL, cum ca acel garaj era deja in proprietatea cuiva in perioada când casa și magazia au fost cumparate de străbunicul meu). Fără acest garaj nu se poate trece mai departe și nici nu știu unde ar trebui sa mai merg pentru a rezolva problema. Menționez ca bunicul sau străbunicul meu nu au vândut sau închiriat nici un garaj in curtea lor, iar bunicul meu era foarte convins ca noi avem garajul in posesie cu magazia și casa la un loc.(pana in prezent a fost platit impozitul pe garaj)
Si daca Cumparatorul nu o inmatriculeaza pe numele sau?Risc sa fiu pusa sa pletesc amenzile pe care le ia?
Nu are nici o luna de cand am vandut-o
Buna ziua

Am vandut o masina(prima data cand vand)si nu am scris pe talon ca o instrainez catre persoana careia am vandut-o pentru ca nu am stiut ca asa se procerdeaza.Am facut act de vanzare-cumparare ,am primit banii,am fost la Primarie si am scos certificatul fiscal.Dar nu am stiut ca trebuie sa o scot si din circulatie ca sa nu primesc amenzile celui care o are acum.Cum pot face sa radiez masina din circulatie acum ?Multumesc frumos
Răspuns la discuția Extras de carte funciara
Multumesc frumos