avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate mihai2526

Activitate mihai2526

Multumesc pentru raspuns.

Ziceti ca pot sa ma prezint la examen dupa ce au trecut cele 6 luni. Dar ca sa ma prezint la examen anterior trebuie sa ma si programez. Pot sa ma programez cand sunt cele 6 luni spre sfarsit incat sa dau cat mai repede dupa ce trec?
Buna ziua. Cazul meu a fost solutionat cu amenda penala. Din ce am inteles pot da din nou de permis dupa o perioada de 6 luni de la plata integrala a amenzii penale.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1) Se poate face ceva pentru reducerea acestei perioade de 6 luni? Am nevoie de permis la locul de munca si mi-ar fi de mare ajutor daca as putea sa reduc perioada aceasta.

2) Daca nu, imi pot pregati dosarul si ma inscrie la examen inainte de terminarea celor 6 luni astfel incat sa fiu programat cat mai repede la examen dupa trecerea celor 6 luni?

Va multumesc.
Multumesc frumos pentru lamuriri!
Buna ziua,

Pe scurt, in septembrie 2012 am fost oprit de politia rutiera la un control de rutina, aveam o imbibatie a alcoolului in sange mai mare de 0.80 g/l, si luna viitoare urmeaza sa am proces.

Conform noului cod penal, am citit ca, in loc de inchisoare cu suspendare se poate aplica amenda penala.

Nelamuririle mele sunt urmatoarele:

1) Care este sansa sa primesc amenda penala?
2) Daca primesc amenda penala, ce presupune aceasta? Permisul imi va mai fi anulat? Perioada de 1 an si 7 luni in care am avut permisul suspendat va fi luata in calcul in vreun fel?

Va multumesc si astept raspunsul dvs.