avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Activitate BratuIon

Activitate BratuIon

Mutumesc!Dar plata contributiei de asigurari sociale lunare(pensii si sanatate) ?
Sunt administratorul unei firme (reprezentant legal,asociat unic)si vreau sa stiu daca pot sa platesc din banii firmei (pe ultimii 5 ani) contributia la pensie? Multumesc!
Discuție Impozit local
Buna ziua.Detin un teren 1100 mp constituit cu drept de superfice firmei mele.Firma a amplasat un container mobil 10 mp unde desfasoara activitate economica(elibereaza bonuri fiscale clientilor -statie gpl)si are o constructie de 6/1.5 m unde este amplasat skidul.Restul spatiu verde si amenajare intrare-iesire.Ce impozit trebuie sa platesc la primara locala?Multumesc!
Am primit autorizatia de constructie pentru ,,Amplasarea si instalarea unui sistem de distributie GPL la autovehicule.,,Nu am construit cladiri doar am turnat o platforma betonata de 6/1.5 m cu cca 25cm inaltime.Restul amenajari cu pavele autoblocante si intrare iesire in DN1 A.Valoarea investitiei este de12500 lei.Am terminat receptia lucrarilor si nu stiu in declaratia de impunere pentru impozit unde sa ma incadrez .Va multumesc.
Pot deschide punct de lucru pe terenul respetiv(in situatia mea statie GPL auto) inainte de a obtine toate avizele de la autoritati?Multumesc.
Multumesc!
Multumesc!
Detin un teren intravilan pe care vreau sa amplasez un SKID GPL,M-am prezentat la Primaria de domiciliu pentru a solicita un certificat de urbanism cu toate documentatiile necesare obtinerii acestuia ,printre care si un contract de comodat autentificat intre mine ca propietar al terenului si firma mea.Cand am fost sa ridic certificatul mi s-a spus ca acel contract de comodat autentificat nu este bun si trebuie sa aduc si un contract de superfice(care costa in jur de 700-800 ron fata de 150 ron comodatul). Considerati ca este necesar in cazul meu acest contract? Exista o baza legala care impune asta? s-au bete-n roate ca la noi?Va multumesc!