avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate FiliposConstantin

Activitate FiliposConstantin

Răspuns la discuția Diferenþã între PFA ºi ÎI
Multumesc din nou domnule George!
Daca va aduceti aminte, am mai primit un raspuns de la dumneavoastra acum cateva zile, privitor la infiintarea unei edituri, contand pe donatii. As mai avea nevoie de cateva lamuriri, daca sunteti amabil:
1. Care sunt avantajele sau dezavantajele achiziţionării şi trecerii la cheltuielile PFA-ului (ÎI) a anumitor obiecte de inventar sau, pe de altă parte, a unor mijloace fixe (în cazul nostru: computere, imprimantă şi programe IT)
2. Care ar fi aceste avantaje sau dezavantaje, dacă obiectele de inventar sau mijloacele fixe ar fi cumpărate din profitul reinvestit, după data de 1 iulie 2014?
3. Daca mă înregistrez ca PFA sau ÎI, pot folosi din venit lunar sau trebuie să aştept până închei un bilanţ trimestrial, semestrial sau anual?
4. Ce surse de finanţare nerambursabile există la nivel guvernamental şi neguvernamental pentru aceste forme de activităţi economice? link-uri net?
5. Pentru sistemul de impozitare în sistem real al venitului unei Întreprinderi individuale sau a unui PFA se pot înregistra la înfiinţare codurile CAEN care urmează? Pentru fiecare dintre acestea trebuiesc ataşate acte de studii (practică în domeniu)?

181 Tipărire şi activităţi de servicii conexe tipăririi
476 Comerţ cu amănuntul de bunuri culturale şi recreative, în magazine specializate
478 Comerţ cu amănuntul efectuat prin standuri, chioşcuri şi pieţe
479 Comerţ cu amănuntul care nu se efectuează prin magazine, standuri, chioşcuri şi pieţe
581 Activităţi de editare a cărţilor, ziarelor, revistelor şi alte activităţi de editare
582 Activităţi de editare a produselor software
631 Activităţi ale portalurilor web, prelucrarea datelor, administrarea paginilor web şi activităţi conexe
743 Activităţi de traducere scrisă şi orală (interpreţi)
821 Activităţi de secretariat şi servicii suport
Discuție codurile CAEN
Pentru sistemul de impozitare în sistem real al venitului unei Întreprinderi individuale sau a unui PFA se pot înregistra la înfiinţare codurile CAEN care urmează, cumulate? Pentru fiecare dintre acestea trebuiesc ataşate acte de studii (practică în domeniu)?

181 Tipărire şi activităţi de servicii conexe tipăririi
476 Comerţ cu amănuntul de bunuri culturale şi recreative, în magazine specializate
478 Comerţ cu amănuntul efectuat prin standuri, chioşcuri şi pieţe
479 Comerţ cu amănuntul care nu se efectuează prin magazine, standuri, chioşcuri şi pieţe
581 Activităţi de editare a cărţilor, ziarelor, revistelor şi alte activităţi de editare
582 Activităţi de editare a produselor software
631 Activităţi ale portalurilor web, prelucrarea datelor, administrarea paginilor web şi activităţi conexe
743 Activităţi de traducere scrisă şi orală (interpreţi)
821 Activităţi de secretariat şi servicii suport
881 Activităţi de asistenţă socială, fără cazare, pentru bătrâni şi pentru persoane aflate în incapacitate de a se îngriji singure
889 Alte activităţi de asistenţă socială, fără cazare
Care sunt avantajele sau dezavantajele achiziţionării şi trecerii la cheltuielile PFA-ului (ÎI) a anumitor obiecte de inventar sau, pe de altă parte, a unor mijloace fixe?
Din punct de vedere fiscal, există vreo altă diferenţă între PFA şi ÎI, în afară de numărul de angajaţi admisibili pentru desfăşurarea activităţii şi pentru care trebuie plătite salariile?
Răspuns la discuția PFA poate primi donatii?
Multumesc mult, domnule George!
:)
Răspuns la discuția PFA poate primi donatii?
Va multumesc pentru bunavointa si rabdarea de a-mi raspunde. Totusi trebuie sa va spun ca un avocat din Iasi (unde domiciliez) mi-a dat urmatorul raspuns : "Persoane juridice (PFA) pot primi liberalitati de la data actului de infiintare/autorizare sau de la data inregistrarii in Registrul Comertului. Donatiile sunt liberalitati. Puteti primi donatii in baza dispozitiilor Codului Civil, cu respectarea tuturor conditiilor de forma (act autentic, etc.)". Ca sa detaliez situatia in care ma aflu: Doresc sa infiintez o editura ca PFA si ma gandesc sa incep prin a face o oarecare reclama acestei edituri, distribuind cu titlu gratuit (pe internet) o anume carte pentru care voi dobandi mai intai dreptul de autor (copyright-ul). Daca as putea primi donatiile in contul PFA-ului, nu as mai trezi suspiciunile donatorilor ca voi folosi acele sume in scop personal. Deci, care alternativa este mai buna: folosirea contului PFA (avand in vedere si faptul ca desfasor o activitate in domeniul cultural) sau contul PF?
Raspundeti-mi va rog la acesta nelamurire: Daca sunt PFA, pot primi donatii? Sau, ca alternativa, pot sa primesc aceste donatii intr-un cont personal, chiar daca am si statut de PFA?
Discuție Donatii
Buna ziua,
Doresc sa infiintez o editura ca PFA si ma gandesc sa incep prin a face o oarecare reclama acestei edituri, donand cu titlu gratuit (afisand pe internet) o anume carte pentru care voi dobandi mai intai dreptul de autor (copyright-ul). Intrebare: pot primi apoi donatii de la beneficiarii donatiei mele, în contul editurii-PFA, sau, ca alternativa, pot sa primesc aceste donatii intr-un cont personal? Care sunt reglementarile juridice actuale (legi, hotarari, ordonante) privitor la donatii?