avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate Aura24

Activitate Aura24

Buna seara . Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: sotul meu a intrat in concediu de crestere copil 2 ani, deoarece eu nu aveam dreptul. El lucreaza la mapn si primeste pe langa indemnizatie si norma de hrana(1000 lei) . Stiu ca s-a dat o lege in care parintele are dreptul sa lucreze dar sa nu depasesca 3000 lei pe an. As dori sa stiu daca poate sa lucreze part time si sa nu ne fie taiata indemnizatia . Nu stiu cum este caracterizata aceasta norma . Ce fel de venit este. Aceasta norma poate fi inclusa in cei 3000 lei astfel riscand sa ni se taie indemnizatia la depasirea sumei? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc !!
Răspuns la discuția Taxe vamale prea mari
Buna . Zilele trecute am fost anuntata de GLS ca urmeaza sa primesc un colet din China cu o proforma de 20$. Mi-au zis ca trebuie sa le platesc 124 ron pentru intocmirea declaratiei vamale de catre un comisionar vamal cu care au ei contract. Nu mai platesc tva pt ca valoarea coletului este mica . Daca pe proforma aveam 150 $ trebuia sa platesc si tva si comisionarul vamal.De ce eu trebuie sa platesc comisionarul lor vamal? Eu nu am nici un contract cu el. Pana acum primeam coletul la posta din Constanta unde mi se facea vama si plateam tva-ul pe baza facturii. Ei spun ca la Otopeni au facut vama. De ce trebuie sa platesc acesti bani? Cei de la dhl nu au asemenea comisioane.