avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate vecinulderanjat

Activitate vecinulderanjat

Buna seara!
pe sitrul judecatoriei pe rolul careia se afla dosarul ,am vazut ca la primul termen din 20 ianuarie s-a amanat pt 27 ianuarie cand s-a pronumtat hotararea de respingere a cererii mele.Nu am primit nimic in posta care sa ma instiinteze.Ce ar trebui sa fac in acest caz?Sa ma prezint la politie sa predau permisul?Si ca sa il predau am nevoie de hotararea instantei in scris,sau ma duc direct cu permisul de conducere la politie?
Hottararea de renuntare la proces in cat timp se pronunta?intr-un anumit interval sau la data urmatorului termen?Va multumesc.
Ma adresez instantei in scris...,dar dupa cat timp se aproba sau primesc un raspuns ,sau trebuiesta ca sa stiu cand trebuie sa redau permisul?Multumesc
buna seara,
Mi s-a retinut permisul de cinducere pe 30 de zile in septembrie 2014 pt neacordare prioritate pietoni.Am contestat PV si am reintrat in posesia lui cu ajutorul certificatului de grefa.Am primit prin posta intampinare de la politie si apoi primul termen in proces in ianuarie,termen la care nu m-am prezentat.ce trebuie sa fac acum pt a restitui carnetul si a-mi ispasi pedeapsa:).mentionez ca nu am platit amenda.intentionez sa plec din tara si as vrea sa scap de acest proces cat mai repede si sa nu astept un nou termen.care ar fi posibilitatile mele in acest caz?Va multumesc
Buna ziua,
Acum cateva zile la o trecere de pietoni , pe banda a 2-a am acrosat un pieton la viteza f mica ..ma 10kmh in franare.Pietonul a fost impims,a facut cativa pasi dupa care a picat pe asfalt.Pietonul a avut o julitura la cot pt care i s-au acordat ingrijiri medicale.Mentionez ca la fata locului au sosit echipajele de la politie care au facut masuratori si cei de la ambulanta.Pietonul nu are nici o pretentie,nu a fost spitalizat.
Am fost sanctionat cu amenda si suspendarea permisului de conducere pe 30 de zile.
Din pacate lucrez ca sofer si am nevoie de carnet.
Cum pot contesta procesul verbal.Care ar putea fi motivele invocate.Mentionez ca nu am avut nici un antecedent rutier.
Va multumesc pt raspunsuri.
Societatea care inchiriaza apartamentul cu pricina are sediul social la alta adresa.
Referitor la schimbarea destinatie apartamentului,la ce autoritate ar trebui sa apelez sa vad daca s-a facut schimbarea ,schimbare ce cred ca nu s-a facut pt ca nu i s-a cerut acordul niciunui vecin?
Buna seara!
Am nevoie de putin ajutor in urmatoarea problema:
Apartamentul de deasupra mea se inchiriaza in regim hotelier,lucru care imi cauzeaza diverse neplaceri datorita faptului ca unii din chiriasi fie se cearta,dau muzica tare samd si asta mai ales la ore tarzii din noapte.Sunt curios daca este nevoie de acordul vecinilor cu pereti comuni pentru desfasurarea unei astfel de activitati.Nu am fost instiintat de asta si nu am semnat nimic.Ce pot face in acest caz,intrucat activitatea SRL-ului vecin imi cauzeaza destule neplaceri prin prisma activitatii pe care o desfasoara?
Va multumesc anticipat!