avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate Maddog4life

Activitate Maddog4life

Răspuns la discuția Procedura organe de politie
D-le Lascoschi,

Impotriva cui? Pe ce baza? Pe ce argument? Doar ca acele persoane aveau acces in aceea magazie. Tin sa va spun ca tot personalul din fabrica + administratori + paznici au acces in aceea magazie. Tatal meu si celelalte persoane au acces in aceea magazie doar in intervalul de lucru, doar in cele 8 ore. Tatal meu si celelalte 2 persoane intra la o ora fixa si ies la o ora fixa doar pe poarta fabricii unde exista un paznic care ii controleaza. Paznicii + administratorii au cheile de la acea magazie. Tin sa mentionez ca au disp. cateva kg peste 20 kg, in doua zile. Acum sa fim seriosi nu cred ca tatal meu sau celelalte 2 persoane care au fost la poligraf puteau scoate in rucsac (trecand pe la paznic) 10 kg o data. Din punctul meu de vedere trebuiau luati la intrebari si dusi la testul poligraf paznicii + administr. care au acces chiar si noaptea in aceea magazie. Plus ca acele piese disparute nu sunt proprietatea firme care a anuntat si care probabil dupa cum spuneti dvoastra a facut plangerea penala sunt in proprietatea unei alte societati, nu in cea a carei administratori sunt in fabrica. Ok, dupa acest test poligraf, care sa spunem ca va iesi sau nu ok (pentru tatal meu), el poate intenta un proces in care sa ceara despagubiri pentru abuz sau pentru despagubiri morale.

Va multumesc anticpat

Răspuns la discuția Procedura organe de politie
Pai sau dus oamenii ca nu au avut nimic de ascuns, dar nu inteleg in baza a ce au fost chemati ei la poligraf. Sau eu daca maine ma duc si spun ca de la mine din proprietate lipseste ceva si chem politia, spun ca a umblat pe acolo prin locul de unde imi lipseste mie acel lucru "X" persoana, in urmatoarea zi organele de politie cheama aceea persoana la poligraf? In baza a ce? Doar ca spun eu ca a trecut pe acolo aceea persoana? Nu sunt in tema cu legile din Romania dar nu cred ca este normal asa ceva. Poate ma insel eu.
Răspuns la discuția Procedura organe de politie
Buna ziua,

Pai sa ii retina in baza a ce? Unde la testul poligraf sa ii retina 24 de ore?
Buna ziua,

Sunt angajatul unei societati din Jud. Timis, mai bine spus o fabrica unde se produc electrocasnicele, fabrica se afla la 40 de KM de Timisoara. Tot aici este angajat si tatal meu. In urma cu vreo 2-3 luni au disparut din magazia fabricii mai multe componente care pot fi probabil vandute la acele centre care colecteaza fier vechi. Printre persoanele care au acces in magazie se numara si tatal meu, tin sa precizez ca tatal meu nu este magazioner sau se ocupa de magazie, tatal meu se ocupa de departamentul prese mecanice, dar din cand in cand pentru a nu astepta sa ii aduca magazionerul piesele necesare merge el si le ia singur. In momentul in care angajatorul a aflat ca lipsesc aceste piese a chemat politia. La un moment dat politia a intrebat care sunt persoanele care au acces in magazie, printre ele si tatal meu. A fost chemat la sediul politiei din localitate, impreuna cu alte persoane (8 sau 9 la numar) pentru a da o declaratie. Tatal meu a declarat ca nu stie nimic, nu a vazut nimic si nu banuie pe nimeni. Zilele trecute la poarta fabricii au venit organele de politie locale si din toate cele 8 sau 9 persoane, l-a chemat la poarta pe tatal meu si inca doua persoane, intrebandu-i daca sunt de acord sa mearga astazi la testul poligraf. Toate cele 3 persoane au fost de acord (printre care si tatal meu). Astazi au mers la sediul politiei locale, de unde au fost dusi de catre masina politiei locale pana in Timisoara (40 de KM distanta fata de localitatea unde este fabrica si unde avem si noi domiciliul). Au raspuns testului iar, domni agenti locali au plecat lasndu-i pe cei trei sa se intoarca in localitate cu ce stiu ei. Tin sa mentionez ca fabrica este pazita de un paznic angajat al fabricii, fabrica este foarte putin imprejmuita cu gard.

Acum am sa va rog sa imi spune-ti daca este normal tot ce sa intamplat, daca asa trebuie efectuata o investigatie.

Va multumesc anticipat