avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Activitate adriansir

Activitate adriansir

Bună ziua,

Doresc să știu dacă 8 clase gimaziale plus 2 ani de ucenicie pot fi considerați / echivalați cu 10 ani de studii (minimum necesari pentru ocuparea unor posturi de muncă).
Menționez că cei 2 ani de ucenicie s-au finalizat cu o diplomă emisă de liceul în cauză.

Vă mulțumesc
Bună ziua,

Acum 7 ani am apelat în calitate de P.F. la o finanțare (credit auto și nu leasing), pentru achiziționarea unui autoturism, de la o bancă importantă pe piața României. În luna februarie a.c., după plata ultimei rate, am solicitat returnarea cărții de identitatea a autoturismului (aceasta se păstrează în custodia băncii până la finalizarea creditului).

După nenumeroase solicitări, am fost informat de către Centrala băncii (pe email, după 6 luni de zile) că:
1. mi s-a pierdut cartea de identitate a autoturismului
2. și că vor deconta cheltuielile cu emiterea unui duplicat

După ce mi s-a emis o nouă carte de identitate a autoturismului, am solicitat suplimentar cheltuielilor efectuate, suma de 1000 de lei pentru stresul cauzat, timpul pierdut și totul din vina neglijenței lor.

Într-un final, după o lună de la trimiterea documentelor, am primit exact suma ce-mi deconta cheltuielile efectuate (268 lei), fără 1000 de lei suplimentar solicitată.

Întrebarea mea este dacă pot să acționez banca în judecată pentru obținerea de daune materiale suplimentare, pentru stresul, timpul pierdut ș.a.m.d. Mă deranjează mai ales faptul că nici măcar nu și-au cerut scuze, iar răspuns oficial cu privire la suma solicitată nu au catidicsit să-mi dea.

Mulțumesc,
Adrian
Buna ziua,

- Sunt angajat pe perioada nedeterminata;
- beneficiez conform legii de drepturile conform art.72 legea 16/2002

iar acum am intrat in concediu fara plata 30 de zile, perioada in care inteleg ca CIM este suspendat.

Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de drepturile conform art.72 legea 16/2002 si in aceasta perioada.

Va multumesc,
Multumesc pentru raspuns!

Adrian
Buna ziua,

Eu si sotia mea intentionam prelungirea concediului de ingrijire copil de la 2 ani la 3 ani (recomandare medic).
Pana la varsta de 2 ani, de concediul de ingrijire copil a beneficiat sotia.
In anul al treilea, intentionez sa intru eu (tatal) in concediul de ingrijire copil si am 2 intrebari:
1. Exista vreo problema daca la ora actuala nu sunt incadrat intr-un loc de munca si nici nu mai beneficiez de somaj, in conditiile in care am cele 12 luni lucrate inainte de nasterea copilului?

2. Care este indemnizatia ce se acorda pentru cresterea copilului cu handicap (al treilea an) in conditiile in care sotia a luat maximul de 1200 lunar in cei 2 ani. Mentionez ca informatia primita la ghiseu a fost ca indemnizatia este tot atat cat am primit (adica maximul de 1200) desi din ce am citit in lege am dedus ca, in acest caz, ar fi 6,8 ISR (3400)

Va multumesc!
Adrian