avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate utilizatornou_2014

Activitate utilizatornou_2014

Concediere gravida
Am o firma care si-a inchis pct de lucru, am Concediat angajatii, firma mai exista cateva luni pana vand mijloacele fixe dar fara activitate. Am si o gravida pe care nu pot sa o concediez desi firma nu mai are activitate, este foarte stupid sa fiu obligata sa ii achit salariu si apoi concediu de maternitate si asig sociale practic din buzunarul meu! Ma ameninta cu plangeti itm.. Si in acelasi timp cere adeverinte pt medic! Noaptea mintii! ! De 10 ani ma chinui sa recuperez c. Medicale ale altor angajati deci sa nu imi spuneti ca recuperez banii pt ca e pacaleala! De 10 ani nu am primit niciodata banii! Intrebarea mea este cum o pot concedia? Nu e logic cu desfiintare post? Daca nu prrsteaza nici o munca si cum pot si din ce sa ii achit salariu si concediu medical daca firma nu are incasari? Nu e aberant? Ce sa fac? Multumesc pot suna la itm? Ca se pare ca doar angajatii au drepturi
Buna ziua,
Sora mea este angajata la o banca pe un post de recuperator creante de 11 ani.
Pe fiecare luna au targeturi, enorm de mari de indeplinit, din ce in ce mai mari, daca luna trecura l-au depasit, si in urma evaluarii, i-au spus ca nu isi indeplineste sarcinile de serviciu, acele targeturi, desi in trecut a avut rezultate ft bune. I s-a spus sa isi caute de munca, pt ca intr-o luna isi vor spune" la revedere, intr-un mod amiabil". Exact acestea au fost vorbele managerului.
Asta insemna ca o vor presa sa depuna demisia cu acordul partilor, ceea ce nu ii da dreptul a somaj, plati compensatorii, etc.
Va rog mult sa imi comunicati, legal si civilizat, care sunt lucrurile pe care le poate face pentru a i se face concediere/ sau o desfacere a contr de munca sau ce article din codul muncii sa invoce pentru a nu fi indepartata ca o bucata de lemn.
VA multumesc foarte mult si astept sfaturile dvs.
Buna ziua,
Sunt managerul unei firme mici, cu cativa angajati, cu ceva timp in urma am aflat ca sunt scurgeri de informatii din partea angajatilor catre fostii angajati si anumite persoane, nu tocmai bine intentionate fata de mersul firmei noastre.
Va rog mult sa imi comuncati daca ii pot pune sa semneze ceva clauze de confidentialitate suplimentare.
Deocamdata contr individ de munca, semnat de ei, prevede, la "Drepturile si obligatiile partilor" ca angajatul se obliga sa pastreze secretul de serviciu.
Eu doresc ca ele sa semneze ceva putin mai elaborat, amanuntit in asa fel incat sa fie inteles de toata lumea ce nu au voie sa spuna, sa faca.
Prin urmare va cer ajutorul, si in functie de raspuns, as dori sa colaborez, legal, cu un avocal_ consultant pentru realizarea, redactarea efectiva a acestor acte conform legii.
Multumesc mult,