avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate apopescu77

Activitate apopescu77

Buna ziua,
un ong poate incheia un acord de parteneriat cu o societate comerciala prin care ong-ul sa puna la dispozitia societatii voluntari care sa tina diverse cursuri ? (cursuri de pictura,sport,actorie),Societatea trebuie sa platesca neaparat o taxa ong-ului sau este suficient donarea de 2% catre ong? Multumesc
Buna ziua, detin un teren extravilan care este la cativa metri de un sat, case batranesti.Terenul meu se numeste pasune si nu a fost nimic construit aici . Primaria nu vrea sa faca puz si pt o bucatica de teren sa-mi pot face o casa de vacanta. Pe un teren extravilan cum este al meu, pot sa fac o terasa acoperita care sa contina un cuptor si o soba, terasa care sa fie folosita de familie vara si poate uneori si iarna? Mi s-a spus de catre primar ca in niciun caz nu pot construi. DESI SUNT CASE LA DOAR CATICA METRI de teren (5m, 10m, 30m...pe trei din laturile terenului meu)
Chiar nu pot sa fac acolo nimic? Vreau o constructie usoara,ceva, dar un puz facut de mine este f scump si nici Primaria nu ma ajuta. Multumesc
Buna ziua, avem un club sportiv si ma intereseaza cum pot angaja un colaborator in cazul in care acesta se ocupa de instruirea copiilor. Ii pot face contract de colaborare? Acest contract se mai inregistreaza undeva ?
Noi folosim autoturismul propriu pentru transportul copiilor la competitii si ca sa fim in regula ne-am gandit sa incheiem un contract de comodat intre proprietarul masinii (sotul meu care este instructorul) si club dar trebuie apoi autentificat la notar sau nu?
Daca sala pentru antrenamente este proprietatea noastra, ca sa facem punct de lucru pentru club (care are sediu in alta locatie) trebuie facut tot un contract de comodat (ca nu urmarim sa incasam vreo chirie) dar api mai tebuie sa inregistram undeva acest punct de lucru? Ma gadesc trebuie sa mergem la judecatorie pentru modificare de statut?
Multumim
Buna ziua, as putea adauga activitatea de supraveghere acordata copiilor dupa scoala - perioada in care le este asigurata cazarea si alte activitati socio-educative pe un club sportiv, rerspectiv asociatie sportiva deja existenta? Dar transportul copiilor de la scoala la club cu autoturism propriu? Multumesc anticipat
Discuție sediu social
Buna ziua,
doresc sa-mi infiintez un after school si am cateva probleme in ceea ce priveste sediul.
Cladirea in care voi desfasura activitatea am construit-o fara autorizatie de constructie, nefiind facut PUZ in zona respectica de catre Primarie .Am depus dosar la Judecatorie pentru constatarea constructiei insa termenul de judecata va fi abia in primavara anului 2013.
In ce conditii imi pot face acum un SRL cu aceasta activitate daca nu pot declara sediul aici unde imi voi desfasura activitatea?
Exista vre-o solutie?
As putea declara sediu in locuinta personala dar cum pot declara punctul de lucru la constructia noua?Sau nu este necesar?

Multumes anticipat