avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea082004

Activitate Andreea082004

Răspuns la discuția Testament
multumesc frumos!
Răspuns la discuția Testament
Imi cer scuze pt greselile de tastare...
Pana anul acesta nu au fost probleme.
Nu inteleg intrebarea d-voastra!


succesiunea unde se face?la avocat la notar la tribunal sau la primarie?
Răspuns la discuția Testament
acelasi continut e facut si de batrana.

in concluzie daca merge la notar sa strice actele si o vede cat e de senila nu poate face nimic si in cazul in care nu o vede si le revoca...parintilor mei le ramane partea batranului de avere?
Răspuns la discuția Testament
in testament este specificat:
"am fost instituiti legatari universali ai averii mele.Am luat la cunostinta de dispozitiile art 1si 2 din legea 319/1944.Prin prezentul testament declar ca revoc testamentul facut in favoarea sotiei mele.Aceasta este ultima mea vointa intrucat sunt convins ca legatarii mei imi vor purta acelasi respect si consideratie si ma vor ingriji la neputinta si imi vor purta si toate datinile crestinesti dupa deces."
Răspuns la discuția Testament
Sunt 2 testamente pe aceeasi masa succesorala facute de sost sotie.
Batrana mai poate revoca testamentul facut de sotul ei in favoarea parintilor mei?
Discuție Testament
Buna ziua!

In urma cu 6 ani parintii mei impreuna cu 2 batrani, casatoriti si fara copii, au facut un testament in urma caruia dupa decesul lor sa dobandeasca toata averea lor(conturi, casa, terenuri).Mentionez ca inainte de incherea testamentului cu parintii mei batrinii aveau 2 testamente unul pt celalalt (dupa decesul unuia dintre ei cel care ramane in viata sa fie proprietar cu drepturi depline)care au fost revocate la incherea testamentului cu parintii mei.
La cateva luni dupa incheierea testamentului batranul a decedat.
Acum batrana influentata de alte persoane ( nepoti de pe fratii batranului) doreste sa strice acetele.In ultimul an batrana a avut mai multe caderi psihice si e in varsta de 83 de ani.( toata lumea care o stie spune ca nu mai e in toate facultatile mintale)
Parintii mei in urma revocarii testamentului de batrana primesc partea de mostenire din partea batranului? cum pot dovedi ca ea nu mai e in toate facultatile mintale?Parintii mei si-au indeplinit toate indatoririle fata de ei si chiar mai mult decat ar fi trebuit uneori.