Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua!

In urma cu 6 ani parintii mei impreuna cu 2 batrani, casatoriti si fara copii, au facut un testament in urma caruia dupa decesul lor sa dobandeasca toata averea lor(conturi, casa, terenuri).Mentionez ca inainte de incherea testamentului cu parintii mei batrinii aveau 2 testamente unul pt celalalt (dupa decesul unuia dintre ei cel care ramane in viata sa fie proprietar cu drepturi depline)care au fost revocate la incherea testamentului cu parintii mei.
La cateva luni dupa incheierea testamentului batranul a decedat.
Acum batrana influentata de alte persoane ( nepoti de pe fratii batranului) doreste sa strice acetele.In ultimul an batrana a avut mai multe caderi psihice si e in varsta de 83 de ani.( toata lumea care o stie spune ca nu mai e in toate facultatile mintale)
Parintii mei in urma revocarii testamentului de batrana primesc partea de mostenire din partea batranului? cum pot dovedi ca ea nu mai e in toate facultatile mintale?Parintii mei si-au indeplinit toate indatoririle fata de ei si chiar mai mult decat ar fi trebuit uneori.
Daca cei doi batrani au facut un singur testament, adica un singur act, este nul! Nu pot testa doua persoane in acelasi testament.
Sunt 2 testamente pe aceeasi masa succesorala facute de sost sotie.
Batrana mai poate revoca testamentul facut de sotul ei in favoarea parintilor mei?
Andreea082004, utilizator
incherea testamentului cu parintii mei

Parintii mei si-au indeplinit toate indatoririle fata de ei

Poate au incheiat un alt act, un contract de intretinere poate.. testamentul nu se incheie cu parintii dvs si parintii nu aveau vreo obligatie fata de batrani.

batrana nu poate revoca un testament facut de altul, insa e mostenitor rezervatar al sotului ei si va mosteni macar rezerva, parintii vor mosteni dupa batran restul.
Batrana il poate revoca pe al ei daca nu da semne in fata notarului ca ar fi senila.
gi-jane2, moderator
Spuneti ne exact ,clar ce au facut in favoarea parintilor dvs!
in testament este specificat:
"am fost instituiti legatari universali ai averii mele.Am luat la cunostinta de dispozitiile art 1si 2 din legea 319/1944.Prin prezentul testament declar ca revoc testamentul facut in favoarea sotiei mele.Aceasta este ultima mea vointa intrucat sunt convins ca legatarii mei imi vor purta acelasi respect si consideratie si ma vor ingriji la neputinta si imi vor purta si toate datinile crestinesti dupa deces."