avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Activitate stefannicusoradrian198010

Activitate stefannicusoradrian198010

Răspuns la discuția Mostenire
De ce nau facut acte in forma autentica?
Răspuns la discuția Mostenire teren agricol
Am inteles ,ma retrag,eram nedumerit ca una imi zic unii consultanti si una aflu aici pe forum.Decat inebunesc de cap.Multumesc
Răspuns la discuția Mostenire teren agricol
Deci nu are nici o treaba art 5 din noua lege a vanzarii-cumpararii terenurilor agricole si nici art din codul civil unde spune ca instrainarea terenurilor se face cu acte juridice intre vii cu respectarea formei autentice
Buna seara. Sunt propietar in urma succesiunii dupa tatal meu ,cu certificat de mostenitor,pe un teren arabil de patru hectare.Mi sa facut rol fiscal si agricol la primarie. Acum au aparut 2 persoane care au chitante de mana facute cu tatal meu pe 2 hectare care ei le muncesc de 18-19ani.Eu le cer de 2 luni la primarie sa vad si eu o chitanta deaia,dar nu a aparut. Nici acum nu a aparut la primarie,mi lea aratat cineva in copie xerox. Eu am lasat nr de tel la primarie sa fiu sunat de cineva dar nimic.Tatal meu a decedat acum 13 ani in 2001,si chitantele sunt facute in 1995 cu cate 2 martori pe ele si cu stampila primariei. Daca eu vreau sa vand pamantul ala pot? Ce putere mai au chitantele alea acum si mai ales dupa noua lege de achizitie a pamantului. Din codul civil eu am inteles ca nu sunt valabile la aceasta data. De ce ei nu fac nici un demers? Eu cred ca nu mai pot face nimic. Multumesc,astept raspunsuri cu mare interes!
Discuție Mostenire
Mama a primit de la tatal meu in anul 1991 2 h de pamant pe o chitanta de mana,zicandui ca il da pt copil.Mentionez ca ei erau despartiti,desi nu au fost niciodata casatoriti cu acte,erau concubinaj. Pe mama o cheama Badoiu,iar eu sunt Stefan ca pe tata.Tatal meu avea pe titlul sau de proprietate 4h si 76 ari cu tot cu casa.In anii urmatori (94,95)tatal avandut,sau a dat tot cu chitanta de mana 1h pamant la o persoana si 1h jumatate la alta persoana ,iar casa batraneasca a dato la un vecin tot cu chitanta de mana,el mutanduse din localitate in alt judet.In anul 2001 a decedat in localitatea unde se mutase.Mama intre timp daduse pamantul in arenda la o asociatie. E acum as vrea sa dezbat taxa de succesiune.Am scos o copie legalizata conform cu originalul printrun birou notarial de la ocpi. Am fost la primaria unde are el bunurile din titlu si nimeni nu a facut vreun act notarial sa fie inscris cumva in registrele lor de la primarie pt ca voiam sa aflu unde e pamantul.Tot ce aparea scris era undeva in marginea registrului cu creionu ca cedeaza 1h,respectiv,1si jumatate,respectiv 2 catre cei mentionati(mama si alte 2 persoane,si casa tot asa). Acum in urma succesiunii mi sa spus ca eu voi fi propietar pe tot titlul si ca as putea sa le fac acte celor cu chitante de mana,dar eu nu vreau. Sa zicem ca o sa ajungem la proces.CE SANSE AU EI SA AIBA CASTIG DE CAUZA SI CE SANSE AM EU SA RAMANA TOT TITLU AL MEU? MULTUMESC