avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate VDub

Activitate VDub

Tatal meu a plecat luna trecuta cu masina in italia , din motive personale ma rugat sa merg sa o iau inapoi in tara . Masina este pe numele lui , pot interveni probleme daca nu este si el in masina la intoarcerea in tara la vama ? Nu prea putem face procura sau ceva asemanator . Va multumesc
Discuție Afacere online
As dori sa stiu si eu daca imi poate spune cineva tot ce trebuie sa fac pentru a deschide o afacere online care se ocupa cu vanzarea bijuteriilor din argint . Ele sunt aduse de un var din alta tara . Doresc sa vand doar online . Cu siteul, baza de date , etc nu am probleme , doar cu partea juridica nu stiu de ce aprobari am nevoie , daca trebuie sa trimit vreo cerere , etc . Va multumesc
Răspuns la discuția Adeverinta anaf falsa.
da , inteleg .. nu era nevoie ca adeverinta sa fie pe numele meu ? in cel mai rau caz platesc taxa si asta e , nu am ce altceva sa fac , nu dispun de banii pentru a intra in proces ..sau poate ii spun ce vreau sa fac si poate se stie vinovat , macar da banii de taxa inapoi . multumesc pentru lamurire . o zi buna !
Răspuns la discuția Intrebare radiere masina .
am inteles , sunt trecut eu in acte . O sa facem acte noi cand ajunge , pana atunci masina sta in garaj . Multumesc mult . O zi buna .
Răspuns la discuția Adeverinta anaf falsa.
am uitat sa specific , el a scos aceasta adeverinta, chiar de la politie din valcea , afirmand ca este adeverinta cu care a inmatriculat el masina . asta dupa ce i-am spus ca nu apare nicaieri la anaf. am cautat intre timp un model de adeverinta , seamana doar ca a mea are cateva lucruri adaugate , cum ar fi capacitatea cilindrica si serie motor . Are stampila administratia finantelor publice a municipiului buzau + semnatura si stampila conducatorului unitatii fiscale .. stiu ca mi-am luat o mare teapa , poate reusesc sa recuperez cumva .
Răspuns la discuția Intrebare radiere masina .
da , totul e bine mai putin adeverinta anaf pt taxa .. am postat aici in legatura cu ea : www.avocatnet.ro/content/for... .
Am cumparat o masina acum o luna , in anunt era precizat ca taxa este platita si nerecuperata . Am luat toate actele mai putin adeverinta anaf urmand sa imi fie trimisa prin curier . Cat asteptam curierul am fost la anaf si spre surprinderea mea nici o taxa nu era platita , recuperata , in judecata la masina respectiva si totusi am primit prin curier o adeverinta care atesta plata si nerecuperarea taxei . Am reusit sa contactez persoana care era trecuta pe adeverinta , surpriza , ei nici macar nu au fost proprietarii masinii , ci fiul lor care ma asigurat ( nu stiu cat de sigur ) ca el a vandut masina fara taxa platita . Pot face ceva in privinta asta ? Macar sa recuperez banii de taxa de la ultimul proprietar care mi-a dat actul fals ? pana la urma e un act fals . Cum a reusit sa inamtriculeze masina cu el ? ..
Am cumparat o masina luna trecuta pentru tatal meu . Este scris pe pe talon instrainat catre , si zilele astea se duc cele 30 de zile . Momentan tatal meu este plecat din tara si e posibil sa vina dupa trecerea acelor zile . Daca o inmatriculez pe numele meu asigurarea este foarte mare . Intrebarea mea este : Pot sa o tin ne-radiata ( fara sa circul cu ea ) chiar si dupa ce trec acele zile ? Ca atunci cand vine tatal meu , o trec pe numele lui si o radiem + inmatriculam ? Multumesc anticipat .