avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 169 soluții astăzi
Forum Activitate Teden

Activitate Teden

Buna seara

In martie sotul face cf art 40 alin. 2 din Legea 254/2013 o cincime din pedeapa. Desi trebuia sa fie pe regim inchis cf. pedepsei pe care o are, a facut pe maxima siguranta. Acum am reusit sa-i dam in judecata si as dori sa stim daca putem cere regim semideschis??

Multumesc
Răspuns la discuția Ce declaratii depune un ONG?
Ref la decl 101, este ceva nou?Pana acum nu am depus si aproape luar iau certificat fiscal iar cei de la ANAF nu mi-au spus nimic de 10 ani.

Va rog...

Multumesc mult!!
Buna seara,

Pe parcursul anului 2014, am avut mai multe contracte civile cu o valoare de 108 lei, impozit 17 lei.

La sfarsitul anului, de exemplu, o persoana are 4 contracte in valoare de 432 lei si 17x4=68 lei impozit declarat si platit in decl 112 lunar.

In 205 cum este corect sa trec 432 si 68 lei
sau 432 lei si 69 lei??

Astept opiniile dvs.

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Ce declaratii depune un ONG?
buna seara,

chiar daca nu am activitati economice? nu platesc impozit pe profit...

Pana acum am depus doar 112 lunar si 205 anual.

Va multumesc mult!
Buna ziua,

Care sunt pasii pentru ca o societate (SRL) din Romainia, cu sediul in Romania, sa poata plasa forta de munca in Germania. Trebuie sa deschis un punct de lucru in Germania? Trebuie autorizatie de la Ministerul Muncii??

Va multumesc anticipat!!
Buna ziua,

la o societate exista o datorie mai mare de 30 de zile in valoare de 51000 lei, putem face cu clientul ordin de compensare?? putem face mai multe ordine de compensare cu valori mai mici???

Va multumesc anticipat!!!
Buna ziua,

O asociatie, ONG, poate iesi pe proft la sfarsitul anului??
Mentionez ca nu desfasoara activitati economice iar in anii precedenti exista o pierdere mai mare decat anul 2014.

Va multumesc mult!!!
Buna ziua,

la o societate, dna administratora a vandut partial dintr-o schela. valoarea neaportizata este de 130380.08 lei : 4550 mp = 28.65 lei mp la val neamorizata.

dar nu a vandut toata schela, doar 1000,80 mp la 37.40 mp.

Ce nota contabila trebuie sa fac ca sa scot din gestiune doar 1000,80 mp si nu toata, mai ales ca a vandut la un pret mai mare sau mai mic (am mai multe vanzari) fata de valoarea neamortizata?

Va multumesc mult!!
Răspuns la discuția documente angajare soferi
Neata,

multumesc mult!!!
Buna seara,

va rog mult ajutati-ma si pe mine cu un contract cadru pentru angajarea unui sofer, fisa de post reguli in asa fel incat eu angajatorul sa nu patesc nimic atat din partea institutiilor statului, cat si din partea soferului (atunci cand fura, loveste masina, etc.)

va rog.....