avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Activitate miuvalcea

Activitate miuvalcea

Buna ziua,
Cand primesc un colet din China sau USA de pe e-bay sau alt site, la posta imi este ceruta o copie scoasa la imprimanda dupa comanda efectuata. Fara aceasta copie nu imi este eliberat coletul. De ce sunt obligat sa am aceasta copie ? Ce valoare are o copie imprimanta a unei comenzi ? Daca iau acel colet pe persoana fizica si comanda se face de exemplu de pe e-bay USA tot de la o persoana fizica fara nici o obligatie de plata de ce nu imi este eliberat coletul fara acea copie si de ce sunt obligat sa platesc TVA pentru produs ? Daca eu ii trimit banii prin paypal, skrill, wester union etc. nu mi se mai elibereaza coletul ca nu pot sa aduc o hartie fara valoare ? Multumesc si astept sfaturi.
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi, sunt persoana fizica, comand destul de des din afara UE de pe internet. Destul de des inseamna cam o data pe luna. Comenzile mele sunt de obicei ceasuri, accesorii ieftine (bijuterii) de dama, nu din metale pretioase ... chestii de genu, de obicei comand pentru mine, sotie, si am si prieteni care ma roaga sa le iau si lor daca tot comand pentru mine si asa se ajunge la cateva ceasuri 5-6, bijuterii cum comanda fete "si din aia si din aia" poate si 2-3 bluze sau ceva de genu. Pana de curand nu au fost probleme, coletele vin la vama, de obicei nu depasesc 10 euro/colet, ultima data cand am fost sa ridic, ofiterului vamal i s-au parut ca sunt cam multe colete si am fost luat la intrebari ca, ce fac cu atatea ceasuri de ce iau atatea colete, ca eu fac comert ilegal, ca imi trebuie PFA ca sa iau atatea am fost taxat pentru coletele care depasau 10 euro cu TVA , au fost doar 3 colete. Acum intrebarea mea este are el dreptul sa imi puna atatea intrebari, daca eu vreau sa comand 10 ceasuri pentru mine si prieteni nu am voie ? Ma incadrez la PFA ? Mi se pare deplasat sa acuzi pe cineva ca face comert ilegal daca comanda 10-20 de produse. Din punct de vedere legal cat am voie sa comand din afara UE si cum se incadreaza bunurile la personale sau comerciale, in functie de ce factori ? Eu sunt adeptul comenzilor de pe internet si nu vreau sa am probleme. Multumesc.