avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate adrian66

Activitate adrian66

In urma decesului fratelui meu,masa succesorala reprezinta 3/8 din jumatatea unui apartament,mostenit de la tatal meu.Acelasi procent am si eu,iar mama are jumatate din apartament plus 2/8 mostenire.Am hotarat sa facem partaj succesoral amiabil,iar intrebarea este daca trebuie sa facem documentatia cadastrala,neavand intentia de a vinde apartamentul.
Dupa succesiune am mostenit un autoturism Dacia,pe care vreau sa-l radiez.Pot face radierea pe baza certificatului de mostenitor,fara a face un nou certificat de inmatriculare al autoturismului?Mentionez ca autoturismul este inutilizabil,avand multe piese lipsa.
Pe ce criterii se stabileste valoarea unui autoturism la succesiune?
Cand nu se plateste taxa de timbru notarial pentru succesiune si ce valoare are aceasta taxa?
Discuție Taxa succesiune
Daca dezbaterea succesiunii se face la mai putin de 1 an de la data decesului,taxa notariala de timbru se mai plateste? Cat reprezinta aceasta taxa?
Sunt o persoana singura si detin un apartament cu 2 camere,fara nici un venit.Am solicitat la primarie sa mi se acorde venitul minim garantat,dar am fost refuzat pe motiivul ca apartamentul are o suprafata prea mare,adica 54mp.Este legal sa se ia in considerare la stabilirea dreptului de ajutor social a suprafetei de locuit ?