avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate tudorco

Activitate tudorco

am cumparat un apartament la licitatie,a avut datorii la utilitati,nu m a pus nimeni sa platesc decat cei de la asociatie.poate sa mi spuna cineva legea prin care eu ca si adjudecatar nu trebuie sa platesc datoriile restante?
salut,am cumparat un apartament la licitatie,am schimbat contractul la asociatia de locatari,mi a spus ca nu am nici o problema,dupa o luna ma trezesc cu debit restant de 300 de lei al fostului proprietar pe numele mei si mi a spus ca debitul e pe imobil si nu se poate altfel.mentionez faptul ca la celelalte servicii de utilitati precum gaz ,cuent,apa nu am probleme desi avea datorii foarte mari.As vre sa stiu ce solutii am sa nu platesc acesti bani,dar fara sa ajungem in instanta ca e o suma mica totusi
totusi pt nicunicolae ,eu nu stiu daca platesc acest impozit la finante care nu i intereseaza daca platesc sau nu,dar ii incaseaza,sa dau in judecata ocpi-ul pt ca ma obliga sa vin cu dovada achitarii impozitului,mai pot sa i recuperez de la acpi,daca sunt institutii diferite?
debitorul a beneficiat de suma cand a facut imprumutul la banca,dar nu am de gand sa l dau in judecata pt impozit,ca are destule pe cap,eu ma gandeam sa i dau in judecata pe astia de la ocpi pt ca refuza sa l inscrie in carte,atat timp cat eu nu datorez nimic statului,iar finantele sa si recupereze banii ca au destule mijloace
buna ziua.Am cumparat un imobil la licitatie,in urma actului de adjudecare e liber de sarcini,iar cei de la cartea funciara refuza sa mil inscrie deoarece nu e platit impozitul pe tranzactie.stiu ca acel impozit trebuie sa l plateasca fostul proprietar,care refuza categoric ,dar eu sunt santajat sa l platesc pentru ca e in intersul meu sa l inscriu in cartea funciara.Ce solutii am sa nu platesc acel impozit dar sa l inscriu in carte?