avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Activitate Daniela_Y

Activitate Daniela_Y

Buna ziua,

Am confirmarea angajatorului - unde au fost facute retinerile pentru poprirea pe cont (in scris) ca suma datorata a fost achitata integral inca de acum 2 luni, iar contul nu a fost deblocat - banca neprimind ridicarea popririi de la BEJ. Am trimis mail cu documentul respectiv catre acest BEJ, pe care le ignora, iar la telefon au spus ca verifica si ca revin (asta a fost saptamana trecuta). Spuneti-mi, va rog, cui ar trebui sa ma adresez in aceasta situatie (mi se pare un abuz sa tina contul blocat si nici macar sa nu raspunda la mesaje - dureaza 10 minute sa verifice un sold)? Va multumesc! Adrian Ionescu
Pai ... legea abia a intrat in vigoare, chiar daca as fi vrut sa recuperez taxa anterior, nu exista nicio baza legala care sa ma sustina ... adica functionarii nu primeau cereri pentru ca nu stiau ce sa faca cu ele.
In plus, chiar colegii dvs , pe acest site, au publicat un Update, in care scrie, printer altele, ca: "Pot sa ceara restituirea doar persoanele care au platit taxa auto inainte de intrarea in vigoare a timbrului de mediu. Mai précis, este vorba despre perioada 2007 - martie 2013, atunci cand statul a aplicat, in mod succesiv, taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa de poluare pentru autovehicule si taxa pentru emisiil poluante provenite de la autovehicule...." si ca " Cererea poate fi depusa cel mai tarziu pana in data de 01/01/2021". Pana in 2021 sunt, incepand de acum - 5 ani, si , dupa cate inteleg, cei care au achitat anul acesta, nu beneficiaza de restituirea taxei.
Eu nu inteleg nimic din aceasta lege .... Amenzile de ce nu se prescriu dupa 5 ani, prescrierea este valabila doar din sensul in care statul are de restituit sume de bani contribuabililor ? #-o

Va multumesc!
Buna ziua,
De curand mi-am schimbat domiciliul (mai exact la sfarsitul lunii decembrie), dar cartea masinii este inregistrata pe vechiul domiciliu. Vreau neaparat sa imi recuperez taxa achitata in 2007, abuziva, dupa pareare mea - pentru o masina Dacia Logan, produsa in Romania, euro 4, taxa achitata intr-o transa, nu in 5 X-( dar asta este alta discutie ... Trebuie schimbata neaparat aceasta, inainte de a depune cererea de restituire a taxei auto?

Va multumesc!
Va multumesc!

O zi frumoasa in continuare!
Va multumesc pentru raspuns, sunteti foarte prompti, ca de obicei!
Spre deosebire de ANAF si ANPIS, de la care nu am primit inca niciun raspuns (desi la Anaf am intrat direct pe site si le-am scris ...). Referitor la intrebarea despre poprire, cred ca nu m-am exprimat eu clar. Stiu ca dupa CNP ne gasesc si in gaura de sarpe, daca trebuie sa dam noi bani....#-o
Intrebarile erau: ( pentru ca ma pregatesc de ce este mai rau ...)
1.cat la suta din salariu este legat sa opreasca ANAF ? si
2. contul in care platesc rata ipotecara, va fi si acesta poprit? Acesta din urma il folosesc doar pentru plata ratei.

Va multumesc!

Daniela
Buna ziua,

Am revenit asupra acestei discutii, pentru ca:

* In prima faza (sfarsitul lunii aprilie) mi-a fost refuzata cererea pentru ca nu era pe tipizatul lor (!!!), pe care nu il aveau in luna decmbrie 2014, cand am depus cererea de amnistiere. Am refacut cererea in luna mai 2015. Dupa multe mail-uri/insistente, am primit raspuns abia la inceputul lunii august ca cererea de amnistiere este refuzata, deoarece am depus eu documentele mai tarziu de cele 15 zile cf legii (fara a atasat copia documentului meu sau un numar de cont unde ar trebui sa achit). Am contestat aceasta decizie, dosarul se reanalizeaza (conform ultimului mail de la ANPIS primit in data de 28.102015).
* Supriza cea mai mare si neplacuta insa este faptul ca, in data de 05.11.2015 am primit scrisoare de la Anaf - datata cu 23.10.2015, prin care mi se comunica faptul ca am 15 zile sa achit 1750 lei. Somatia Anaf se bazeaza pe prima decizie refuzata, cea din aprilie....!!!
Am anuntat si ANAF si ANPIS despre aceasta situatie confuza (desi nu cred ca sunt capabili sa comunice intre ei si sa resolve intern problema).
* Cum este posibil sa primesc somatie pentru un dosar in analiza? Cum poate ANAF popri aceasta suma, avand in vedere ca eu am exclusiv venituri din salariu (cont de salariu si un cont la o banca unde am o rata credit ipotecar)? Intreb pentru ca ma astept ca, in loc sa se solutioneze cumva aceasta situatie, sa se incurce mai rau, pentru ca prea-multii functionari sunt incapabili, delasatori, si as putea continua fara sa ma repet......
Si, din pacate, dintre toate mamele pe care le stiu si care au primit aceste somatii pentru indemnizatii necuvenite - ca si mine - dupa ani de la reinceperea muncii, niciuna nu a beneficiat de acesta lege 126/2014, si nu am facut decat sa revenim la cererea angajatorului, mai devreme, din CIC. Si nu suntem decat vreo 10 000 de mame in aceasta situatie ....
Nu cred ca a fost data pentru mame, decat ca "praf in ochi", sa se acopere incompetenta si multe alte nereguli si gauri (in bani) ale sistemului putrezit care ne conduce.


Va multumesc!

Daniela
Va multumesc!

Revin dupa ce primesc raspunsul contestatiei.

Toate cele bune,
Daniela.
Va multumesc pentru raspunsul dvs prompt!

Asta imi si doresc, sa plateasca si cel care a gresit ... daca primeam aceasta somatie la cateva luni dupa inceperea activitatii, plateam fara sa stau pe ganduri!
Dacă o persoană creează prejudiciu statului este trasă la răspundere. Dar dacă statul prejudiciază persoana, cine răspunde? In opinia lor, MAMELE....

Azi voi formula un raspuns la decizia agentiei, pentru mine este clar ca cineva trebuie sa dea cu subsemnatul si pe acolo.

Insa, dupa cat timp imi pot opri "fortat" banii, daca situatia nu se rezolva prea curand (lor le ia aproximativ 3-4 luni sa raspunda unei solicitari ...)?

O zi frumoasa!
Buna ziua,

Va rog, imi puteti spune pe cine amnistiaza de fapt aceasta lege?
Este foarte interpretabila, in functie de partea pe care te afli - mama sau statul roman.

Eu am revemit la locul de munca fix cu o luna inainte de terminarea CIC, am depus actele solicitate pentru a anunta acest lucru. La doi ani dupa reinceperea muncii (iunie 2014), am primit somatie de plata de la aceasta agentie, ca trebuie sa restitui fix o suma egala cu indemnizatia pentru aceasta perioada ( in acelasi timp am primit stimulent de insertie, deci stiau ca am revenit la munca).

In cercul meu de cunostinte/colege de serviciu, toate au primit somatii din partea Agpis ca avem de restituit diverse sume de bani, motivul fiind acelasi - venituri impozabile in acelasi timp cu indemnizatia. Unele mamici au primit aceasta somatie la 6 ani de la inceperea muncii .. in decembrie 2014, cu acelasi motiv.

Am fost la agentie, in iunie 2014, si mi s-a spus ca debitul se creeaza automat, nu conteaza daca depui sau nu la timp instiintarea de reincepere a muncii.

Nu am auzit pana acum nicio mama sa spuna ca i s-au sters datoriile, deci, pentru cine este data aceasta lege?

Va multumesc!

Daniela
Răspuns la discuția Indemnizatie virata in plus
Va multumesc!

Toate cele bune!