avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate Laura271983

Activitate Laura271983

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu niste lamuriri legate de contractul de munca, dupa terminarea concediului de maternitate. Am optat pentru 1 an de concediu de maternitate, iar acum, in iulie, ar trebui sa revin la locul de munca. Contractul meu, cu societatea la care lucrez, este pe perioada nedeterminata. Eu doream sa ma intorc cu program de 6 ore, cu salariu intreg, pana implineste copilul 2 ani, asa cum prevede legislatia.
Doar ca angajatorul imi spune ca nu poate sa-mi ofere decat part-time, 3 sau 4 ore, timp de 6 luni, cat nu au voie sa ma concedieze, si contractul sa fie pe perioada determinata. Si dupa aceea mi-au spus ca vedem ce o sa se mai intample ...

1. Legal are dreptul sa faca acest lucru, exista vreo prevedere prin care el sa demonstreze ca nu mai are locuri disponibile decat part-time? Daca refuz il pot obliga sa imi pastreze contractul pe perioada nedeterminata si cu prevederile legale incluse (nr ore, salariu intreg)? El este obligat sa-mi pastreze contractul pe nedeterminat daca eu asta vreau?

2. Daca ma hotarasc sa ma intorc in primele 2 luni part time, pot dupa aceea sa optez pentru 6 h de munca, cum prevede legislatia, pana implineste copilul 2 ani? Angajatorul poate sa ma concedieze in primele 6 luni daca am contract pe perioada determinata?

3. In cazul in care contractul este pe perioada determinata si raman din nou insarcinata in perioada in care am inca contract cu ei, angajatorul este obligat sa-mi prelungeasca contractul pana la nastere? Sau dupa ce se incheie perioada contractuala eu pot ramane fara job?

Multumesc foarte mult.