avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate dariusmalte

Activitate dariusmalte

pai nici eu nu stiu despre ce este vorba!! sunt acuzat de introducere de droguri in tara fara drept, trafic, efectuare si consum de substante psihoactive din simplul fapt ca m-au prins ridicand un pachet comandat din china.Ei au trimis pigmentii spre un laborator pentru verificari si acolo au constatat ca in pigmentii de vopsea se afla o substanta interzisa in Romania considerata drog ( nu imi pot explica cum pentru ca nu semana deloc a drog + ca ii destul de toxica, o foloseam in compozitie cu uleiuri pentru a crea straturi de vopsea ).Timp de 3 luni de zile am fost urmarit de DIICOT, mi s-a facut rechizitoriul.Din rechizitoriul rezulta tot ce am scris de la inceput. Cum au ajuns ei la concluziile astea?NU STIU!!! Probele lor sunt: 3 poze in care sunt surprins ridicand pachetul de la curier (din tot dosarul astea sunt singurele lor probe). Mi se pare foarte ilogica treaba asta.
Cum pot ei sa ma acuze de efectuare de substante psihoactive, consum si trafic fara dovezi?pana la urma este DIICOT nu? ma gandesc ca sunt tot felul de experti si ei ma acuza prin simplul fapt ca am comandat niste pigmenti care contineau o substanta despre care nu aveam habar?
dariusmalte a scris:

Am banuit eu ceva dar stiind faptul ca nu am treaba cu nereguli nu am bagat prea tare de seama, am comandat de pe amazon deoarece am gasit la un pret foarte mic.
Eu nu sunt acuzat de acel zync, eu sunt acuzat de o substanta care a iesit la analize de care eu nu aveam habar si nu are legatura cu zyncul. O substanta chimica care nu era scrisa nici pe colet, nici in manualul de folosire si nici pe pagina de unde am achizitionat produsul


editare: m-am informat de acea substanta pe internet si din cautarile mele a rezultat faptul ca acea substanta costa 20$ GRAMUL! eu nu imi permit asa ceva
Am banuit eu ceva dar stiind faptul ca nu am treaba cu nereguli nu am bagat prea tare de seama, am comandat de pe amazon deoarece am gasit la un pret foarte mic.
Eu nu sunt acuzat de acel zync, eu sunt acuzat de o substanta care a iesit la analize de care eu nu aveam habar si nu are legatura cu zyncul. O substanta chimica care nu era scrisa nici pe colet, nici in manualul de folosire si nici pe pagina de unde am achizitionat produsul
Cand am fost chemat la audieri le-am explicat la ce le foloseam dar m-au luat in ras, nu am dat declaratii in scris atunci pentru ca am vrut sa o dau de fata cu avocatul.I-am explicat si doamnei avocat si m-a intrebat daca am absolvit un liceu de arte (am absolvit un liceu de mecanica) si m-a intrebat de unde si pana unde aceasta inclinare... imi trebuie diploma de arte ca sa pot face creatii artistice? doamna avocat mi-a cerut onorariul ca sa lupte pentru suspendarea mea, nu am fost de acord si acum sunt in cautare de un nou avocat
editare: probele sunt 3 poze in care sunt surprins cand am ridicat pachetul de la curier.
martori: un domn politist (sectorist) care a fost chemat si precizeaza ca nu a vazut,aflat sau are cunostiinta ca eu ma ocup asa ceva, ca nu consum.
Buna, iti multumesc pentru timpul acordat :) inteleg perfect ca sunt fortat sa imi angajez un avocat dar ce nu inteleg este de ce sunt acuzat de asemenea fapte daca nu le-am facut? cum pot ei sau el (procurorul) sa ma acuze de introducere,trafic,efectuare (din ce inteleg eu rezulta ca eu am laborator de etnobotanice in casa) fara dovezi? simplul fapt ca am ridicat un pachet rezulta infractiunile citate mai sus?
Doamna avocata cu care am fost sa vad dosarul m-a speriat "maxim", ea spunandu-mi ca daca merg pe varianta mea de nevinovatie rezulta intr-o condamnare cu executare

editare: am uitat sa precizez ca nu am fost retinut in arest si sunt cercetat in stare de libertate pe durata judecatii
Va salut, scriu pe acest forum cu interesul de a afla ce se intampla mai exact in dosarul meu caci eu nu inteleg nimic #-o

Totul a inceput de cand am plasat o comanda pe internet prin intermediul site-ului amazong pentru achizitionarea unor pigmenti de vopsea pe baza de zync la pretul de 4,99$ .Firma care se ocupa cu aceste substante provine din China.Totul bine, pachetul a fost trimis destul de repede, mi-a fost transmis un AWB de firma dar cand a ajuns in Otopeni au aparut problemele.Pe awb au aparut notificari cum ca pachetul a fost oprit pentru investigatii, ok nici-o problema.Totul a durat cca. 3-4 zile si pachetul a fost fost eliberat si trimis spre mine.L-am ridicat de la curier fara nici-o problema. Dupa cateva saptamani am mai dat o comanda tot de pe amazon , tot de la aceeasi firma, aceleasi notificari in AWB.Pachetul fost retinut pentru investigari, dupa cateva zile l-au trimis spre mine.Ei bine, dupa ce a venit curierul sa imi dea pachetul hopa, militienii m-au saltat.Pentru ce?nu stiu, am fost dus la sectia judeteana pentru declaratii, au inceput sa faca poze la pachet si tot felul, nu stiam ce se intampla.M-au trimis acasa si au spus ca ma vor contacta ei din caz de ceva, ei bine dupa cateva saptamanii s-au prezentat la usa mea 2 persoane de la DIICOT cu o citatie cum ca sunt chemat la audieri, ok :O . M-am prezentat la sediu, au inceput sa ma asalteze cu tot felu de intrebari pt care nu aveam raspuns.Mi-au aratat dosarul meu penal (precizez ca nu am mai avut dosar penal pana acum ) si acolo am observat ca sunt cercetat pentru introducere de droguri in tara fara drept, consum, trafic si efectuare de substante psihoactive din cauza ca in acel pachet se aflau niste substante psihoactive cu o denumire de care nu am avut habar, nu am comandat asa ceva. Citind dosarul am observat ca eu sunt cunoscut pentru chestii de genul, ca am experiente in asa ceva, ca am anturaje infractionale si tot felul de chestii, nu stiu cum s-a ajuns la asa ceva.Apare doar numele meu in dosar. M-au trimis acasa dupa audieri dupa care in cateva saptamani primesc prin posta rechizitoriul dosarului meu. M-am prezentat cu un avocat sa vad despre ce este vorba ( sa vad dosarul mai intai ). Ei bine, in dosar erau cateva lipsuri fata de atunci cand am fost chemat.Insa au aparut probe ( 3 poze cu mine ridicand acel pachet de la curier ) si atat. Precizez ca in pachet se afla si un manual de folosire a acelor substante si nu preciza nicaieri ca contine substante interzise sau acea substanta de care sunt eu acuzat.Starea mea financiara nu imi permite un avocat foarte bun, imi este teama sa nu fiu tras la raspundere pentru ceva ce nu am facut X-(
Cam asta este pataniea mea, orice sfat sau solutie este binevenita:sorry: