avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate AvocatMihaileanu

Activitate AvocatMihaileanu

Răspuns la discuția raspuns notificare primarie
Stimate domn,
Desi Legea 58/1974 apare ca o lege speciala, in jurisprudenta s-a considerat ca aceasta a incalcat Constitutia din 1965 si drept urmare titlul de preluare al statului in baza acestei legi nu este valabil. Deci preluarea terenurilor in baza art.30 din lege nu s-a facut in mod valabil si aveti dreptul la desbagubiri in echivalent conform Titlului VII din Legea 247/2005. Acordarea lor este conditionata de restituirea eventualei sumei primite de autori la data exproprierii.
Trebuie deci atacata decizia primariei.
Cu stima,
a de nu am vazut sectia conflicte de munca si asigurari sociale" - vorbesc de tribunalul Ilfov care nu are in prezentare sectie de conflicte de munca doar civile si penale ...de ce? habar nu am este deosebit de TB
Cornel Freelis esti ok m-am uitat pe jurisprudenta ( ca de nu am vazut sectia conflicte de munca si asigurari sociale) insa culmea pe jurisprudenta instantei apareau dosare.
In fine am verificat teroria ta cu competenta alternativa si o aplic intr-o speta.
Cred ca ai dreptate legea 62 are prioritate. Sper sa fie ok. Te salut te-am subestimat.
Unde ati vazut voi mai sectie conflicte de munca si asigurari sociale la Tribunalul Ilfov ?
Daca e adevarat fac cinste?

Si ce va -ar folosi ? Sa-i dati dirigineti in cap (ati spus ca ati fi reactionat mult mai violent) sa faceti inchisoare si ....copilul ramanea fara un parinte si de aici dezastrul Aste e solutia ?
Nu incurajati violenta aceasta se intoarce inzecit impotriva persoanei care o foloseste. Poate si diriginta avea pe cineva apropiat care ar fi razbunat-o si de aici stirile de la ora 5. Repet nu aplicat si nu incurajati violenta fiti parinti responsabili nu interlopi.
Deocamdata dumneavoastra puteti fi acuzata de amenintare ...deci atentie la limbaj mai ales daca doriti sa-i faceti plangere
S-ar putea incadra la abuz in serviciu depinde de fapta .
Apelul poate fi declarat insa trebuie motivat in termenul instituit de Codul de procedura civila.
Răspuns la discuția Contract colectiv de munca
Intr-adevar interesele salariatilor pot fi ]promovate prin contractul colectiv la nivel de unitate deci opinez ca nu este obligatoriu un astfel de contract daca salariatii nu il doresc
Ce este important si obligatoriu este sa se poarte negocieri colective.
Convocatorul trebuie sa cuprinda data ora locul convocarii si ordinea de zi. Nu exista un sablon reglementat.
Răspuns la discuția Sanctiune disciplinara
Opinez ca in dreptul muncii se poate contesta insusi sanctiunea disciplinara. Adica ceea se va aplica in urma raportului. Desigur ca in cadrul contestatiei se va face referire si la modul in care a fost intocmit raportul in cauza.