avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate Robka

Activitate Robka

Răspuns la discuția uzufruct viager
Va multumesc pt raspuns. Cunosteam aceste informatii, ma gandeam, in schimb, dc se poate declara ceva similar cu falimentul personal avand in vedere ca veniturile sunt depasite de cheltuielile generate de aceasta proprietate.
Discuție uzufruct viager
Buna seara. Mama mea este unica proprietara a unei case pt care bunicul meu, respectiv socrul ei, are dreptul de uzufruct viager. Din diverse motive, in special financiare, ea nu mai este capabila sa intretina casa( impozit mare, facturi intretinere, reparatii etc.). In ce conditii se poate vinde acest imobil, avand in vedere ca bunicul nu vrea sa se mute sub nicio forma?
Raspuns evaziv. Am inteles ca nu exista nicio prevedere legala care sa oblige proprietarii sa semnalizeze caile de acces auto. Sau exista? Pe de alta parte, din punct de vedere al codului rutier, blocarea cailor de acces se refera doar la cele de acces auto sau si cele pietonale?
Buna ziua. De curand am blocat o cale de acces auto (intrarea intr-o curte), intocmindu-mi-se un proces verbal contraventional pentru asta. De mentionat faptul ca nu exista nicio semnalizare a faptului ca aceea cale de acces este folosita pt autoturisme ("garaj", "P", "nu stationati"etc.).
In ce masura se poate contesta procesul verbal si care sunt sansele ca acesta sa fie anulat in instanta? (Locul de parcare a fost ales tocmai datorita faptului ca nu exista niciun semn in dreptul acelei porti)
Buna seara.
Doresc sa efectuez radierea fiscala a unui autoturism pe care l-am vandut. Pe site-ul directiei fiscale, la categoria acte necesare radierii fiscale este mentionat "copie act ce atesta instrainarea mijlocului de transport (factura, contract de vanzare-cumparare, donatie, etc)/scoaterea din functiune/furtul/schimbarea domiciliului/incetarea contractului de leasing inainte de scadenta/scoaterea definitiva din tara a mijlocului de transport. ", fara alta observatie. Mentionez ca vanzarea s-a facut in baza unui contract semnat de ambele parti in prezenta unui avocat, contractul avand stampila biroului de avocatura.
Este acest contract valabil conform celor scrise pe site-ul directiei fiscale sau este nevoie de contractul tipizat care se regaseste pe site? (Cumparatorul este din alta localitate, prin urmare incheierea unui nou act este destul de dificila)
Buna ziua,
Am fost implicat intr-un accident rutier in urmatoarele conditii:
- ma deplasam pe banda 1 de mers
- un sofer de pe banda 2 a schimbat brusc directia de mers fara sa se asigure, intrand in fata mea (pe banda 1)
- pentru a evita impactul cu masina mentionata, am franat, am tras dreapta de volan si am lovit un stalp de semafor (masina mea este grav avariata)
- soferul care, dupa parerea mea, a provocat accidentul a plecat de la fata locului
- am datele unui martor ocular, participant la trafic, precum si numarul de inamtriculare al celui care a provocat accidentul

Intrebarea mea este: ce sanse am sa-mi repar masina pe RCA-ul celui vinovat de producerea accidentului, din moment ce nu a existat contact intre cele doua masini?