avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate TatianaCiurbirau

Activitate TatianaCiurbirau

Buna ziua. Am castigat, la o extragere, un aparat electrocasnic care mi-a fost livrat prin curierat. Nu am primit vreo factura sau vreo chitanta din moment ce a fost castigat. Dar aparatul are certificat de garantie. La o luna dupa utilizare s-a defectat.
De pe certificat am luat numarul de telefon de la firma producatoare si nereusind sa iau legatura cu nimeni, am trimis un email. Mi-au raspuns si mi-au dat un alt numar de telefon si am reusit sa iau legatura cu cineva, care imi spunea ca trebuie sa se intereseze in ce conditii poate prelua aparatul, in cazul in care nu exista factura si chitanta si urma sa ma sune in urmatoare zi. Dar nici vorba sa ma sune, am mai asteptat inca o zi, si urmeaza sa mai sun sa vad care e situatie. Desi e un premiu castigat, nu mi se pare normal sa nu raspunda nimeni de eventualele probleme din fabricatie ce pot aparea. La ce mai pun atunci certificatul de garantie in cutie daca oricum nu e valabil ?
Din punt de vedere legal, sunt sau nu obligati sa preia aparatul, conform certificatului de garantie, si sa remedieze problema ?
Va multumesc !