avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate liniaunu

Activitate liniaunu

Buna ziua
Sunt in urmatoarea situatie: fiica mea implineste 3 ani si ma aflu in concediu de crestere a copilului incadrat in grad de handicap pana la 3 . Acest concediu se incheie luna aceasta. Intre timp copilul meu a fost incadrat in grad grav de handicap cu un nou certificat valabil 2 ani.
Am tot citit pe acest site , de ex.: www.avocatnet.ro/con ... ?
Va rog observati diferenta denumirii concediilor. Concediu pentru ingrijirea copilului in continuarea concediului pentru cresterea copilului, asa cum prevede art. 31 din oug 111/2010. Tot art 31 din aceasi oug la alin 3 revine numeste concediu de crestere concediul prev la art. 31 alin 1, si spune ca acest concediu este cerut de catre angajatorul la care isi desfasoara activitatea persoana indreptatita.


Angajatorul meu sustine ca pt copilul cu handicap cu varsta cuprinsa intre 3 si 7 ani nu se acorda concediu de crestere a copilului ci concediu de ingrijire a copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani care concediu il primesc de la medicul pediatru al copilului - trimitandu-ma astfel in legislatia asisgurarilor medicale!!!!!!!!!!!!!!!, contractul me individual de munca urmand, dupa ce copilul implineste 3 ani, sa nu mai fie suspendat, eu fiind obligata sa ma intorc la munca.

Este corect asa ceva?
Ce ma sfatuiti sa fac?
Care sunt defapt drepturile mele in aceasta situatie?

din oug 111/2010 si regulamentul cesteia eu inteleg :
am dreptul la concediu pentru ingrijirea copilului cu dizabilitate pana la 7 ani, indemnizatie de 0.9 isr lunara conform art 31 alin 2 din oug care se cumuleaza cu indemnizatia primita pana la 3 ani conform art 2 alin 2 din regulament. Copilul primeste un sprijin lunar de 0.6 isr pana la 7 ani, conform art 32 alin 1 lit c din oug

va multumesc de pe acum de raspunsurile d-voastra.