avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Activitate andreea1mihai

Activitate andreea1mihai

va multumesc! am gasit intre timp si legislatia aferenta. o postez aici pentru altii interesati. [ link extern ]
Buna ziua,

Din octombrie 2020 nu mai obtin venituri, fiind anterior angajata si contribuind pentru asigurarea de sanatate. Inteleg ca trebuie sa depun o declaratie unica pentru a beneficia de asigurare. Astfel, nu beneficiez de asigurare din momentul incheierii contractului de munca, nu?
Buna ziua,

Am rugamintea de a ma ajuta cu un raspuns. An un PFA pe care l=am folosit pana in anul 2014, dupa care nu am mai avut nicio activitate. Din 2015, nu am mai depus nicio declaratie. Acum as dori sa inchid acest PFA. Ce pasi ar fii de facut? La ANAF pe Ghiseul.ro am obligatii fiscale de platit, dar nu sunt detalii de unde provin. Banuiesc ca de la acest PFA.

Multumesc,
Andreea
Buna ziua,

In mod normal un student ce are mai putin de 26 de ani beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei, daca nu realizeaza venituri din munca. In situatia in care, pe perioada studiilor, studentul realizeaza venituri din munca pentru o perioada limitata, in care contribuie la asigurarea sociala de sanatate, in momentul in care inceteaza a mai realiza venituri, revine automat la statutul de beneficiar al asigurarii fara plata contributiei? Sau va fi nevoit sa contribuie la plata asigurarilor? Daca da, care este suma minima pe care va fi nevoit sa o asigure?

Multumesc