Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Din octombrie 2020 nu mai obtin venituri si nici ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Din octombrie 2020 nu mai obtin venituri si nici asigurare de sanatate

Buna ziua,

Din octombrie 2020 nu mai obtin venituri, fiind anterior angajata si contribuind pentru asigurarea de sanatate. Inteleg ca trebuie sa depun o declaratie unica pentru a beneficia de asigurare. Astfel, nu beneficiez de asigurare din momentul incheierii contractului de munca, nu?
george-neagu, moderator
Mai sunteti asigrata trei luni. Deci in ianuarie o sa depuneti declaraia unica in care completati la capitolul asigurare de sanatate la optiunea ca neavand venit, optati sa platiti in 2021 pentru sase luni si sa fiti asigurata tot anul 2021. Veti aparea ca asigurata de la data depunerii declaratiei unice, nu de la data platii contributiei.
va multumesc! am gasit intre timp si legislatia aferenta. o postez aici pentru altii interesati. [ link extern ]