avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin20141

Activitate cosmin20141

Multumesc, dar am.aflat ca nu depus declaratiile angajatorul.Asta ce mai inseamna?

Cornel Vasile a scris:

Va afecteaza cuantumul pensiei si nu al stagiului de cotizare.

Buna ziua. Nu inteleg exact, daca firma nu a platit pt pensie fiind in insolventa, nu ma afecteaza?

Cornel Vasile a scris:

1. Vechimea in munca nu este conditionata de plata contributiilor la bugetul de stat .. potrivit art.16 alin.4 C.mun., munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca. .. din textul legii nu reiese ca vechimea in munca este afectata de plata contributiilor.

2. Legea nr.263/2010 prevede :
art.3 alin.1 lit. p - p) stagiu de cotizare - perioada de timp pentru care s-au datorat contributii de asigurari sociale la sistemul public de pensii, precum si cea pentru care asiguratii cu declaratie individuala de asigurare sau contract de asigurare sociala au datorat si platit contributii de asigurari sociale la sistemul public de pensii;

Asadar, nici stagiu de cotizare pentrui pensie nu este afectat de neplata contributiilor ...

Buna ziua, rog un raspuns cat mai.clar la intrebarea urmatoare:Firma este in insolventa si nu a mai platit contributia pentru pensie, se poate plati din Fondul de garantare sau pentru astfel de contributii nu se poate?in ce etapa a insolventei se poate achita. Pot ramane totusi cu darile neachitate in final? Sanatatea o poate plati nu este obligata totusi in vreun fel?
Răspuns la discuția Registru intrare iesire
Multumesc, eu vreau sa stiu daca in noul registru numerotarea se va face incepand cu nr. 1?, ,nu intentionam sa modific numerele deja date contractelor, ci de azi inainte, nefiind inceput de dat.Aurel Fleancu a scris:

Puteti crea un nou registru pentru noile contracte.
Cele vechi pot sa ramana cu numerele de inregistrare pe care le au deja - o noua numerotare poate crea confuzie in relatia cu partenerii.

Buna ziua, vreau sa incep tinerea evidentei contractelor societatii, nu cele de munca, celelalte tipuri, in registru separat, insa nu stiu cum trebuie procedat privind numerotarea, avand in vedere ca exista contracte numerotate in reg obisnuit de intrari iesiri corespondenta.Cum se va incepe numerotarea in noul registru special pt contracte?
Răspuns la discuția Plangere penala provocare pagube
Ok, inteleg, doar ca am tot insistat pentru ca avocati, in numar de doi, mi-au spus sa fac plangere catre Politie, plangere penala, pentru aceasta situatie. Multumesc oricum pt. raspunsurile primite.
Răspuns la discuția Plangere penala provocare pagube
Nu am depus plangere inca niciunde, doream sa fac pentru inselaciune, la Politie, nu vreau sa dau in judecata si sa stau prin tribunale, ci doar un pas spre a ii speria pe domni, macar sa isi asume stricaciunea facuta din nepricepere si sa imi recuperez amiabil banii pe montaj, nu ma interesa altceva, nici banii pe tabla care trebuie inlocuita, ci doar pe montaj. Ca sa pot repara cu alta firma. Si din acest motiv intreb ce cale trebuie urmata.
Răspuns la discuția Plangere penala provocare pagube
Ideea este ca vroiam sa fac ceva pentru a recupera paguba, pentru banii platiti, dar nu sa incep un proces pe cheltuiala mea, eventual executare si alte taxe, cand poate toate la un loc ar costa mai mult decat banii platiti montatorilor. Am cerut parerile inca a doi avocati care m au sfatuit sa merg la Politie.
Buna ziua,

Doresc sfatul unui avocat, cu privire la situatia urmatoare: Doresc sa depun plangere la Politie impotriva a doi domni, daca dupa depunerea plangerii, si dupa ce Politia ii va chema pentru a da declaratii, pentru a nu ajunge la faza de a ii actiona in instanta, cand pot retragere plangerea?Si daca la retragerea ei, neexistand inculpat, cine trebuie si daca trebuie platite taxe pentru retragerea plangerii?
Este vorba despre faptul ca mi s-a montat pe casa o tabla, montarea a fost facuta fara a respecta niste pasi, nu s-a montat impreuna cu alte elemente, s-a produs condens, trebuie schimbat totul. Firma montatoare spune ca nu e vina ei, ca ea doar a montat cum i s-a spus de catre individul care m-a pus doar in legatura cu el ( un intermediar practic). Nu a venit cu solutie a spus doar ca nu e vina ei. Intermediarul a luat banii pentru a ii da montatorilor. In concluzie spuneti-mi care sunt pasii pentru plangere la Politie, si daca retrag plangerea in caz ca e vreo intelegere amiabila de a restituti ceva, sa nu se ajunga la judecata, ma costa retragerea plangerii tot pe mine?Multumesc. mult
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Pe strada unde locuiesc, satul Dumitrana care apartine de Primaria Magurele, nu exista stalpi de iluminara stradala. Este bezna si in fiecare seara trec prin intuneric, o parte este doar camp, am scris primarului a promis ca va face va drege, dar este inadmisibl asa ceva, sa mergem femei, copii in intuneric total, se fura seara din curti, ne pot talharii in camp, oamenii astia, consilierii si primarii nu realizeaza pericolul. Ce pot face cui ma pot adresa si in ce mod, Curtii de conturi, sau carui organ abilitat sa faca verificari sa ii arda pe cei care se folosesc de banii romanilor. Multumesc.