avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Activitate IOANGILEA

Activitate IOANGILEA

Buna seara. Am si eu o intrebare. Sunt barbat, in luna iulie 2015 implinesc varsta de 56 de ani. Am vechime in campul muncii 36 de ani vechime din care 21 de ani sunt in grupa a-2-a de munca. As dorii sa stiu la ce varsta ma pot pensiona anticipat
total sau partial ?
Va multumesc anticipat !
Buna seara. Am si eu o intrebare: sunt somer prin concediere colectiva, am primit
platile compensatorii, si din platile compensatorii mi s-au retinut bani pentru pensie si pentru Casa de Asigurari de Sanatate. Intrebarea mea este : " Este legal sau
ilegal sa mi se retina aceste sume pentru pensie si sanatate din platile compensatorii " ? Va multumesc anticipat
Buna seara. Am varsta de 57 de ani impliniti in luna octombrie, am vechime in campul muncii 40 de ani, din care 24 de ani in grupa a- 2- a de munca. As dorii sa stiu la ce varsta o sa ies la pensie normala nu anticipata.
Va multumesc anticipat.
As dorii sa aflu in procesul care il am pe rol la " Contestatie decizie de concediere "
in cazul in care o sa pierd procesul trebuie sa platesc cheltuielile de judecata si ale firmei pe care am actionat-o in judecata sau nu ?
Multumesc anticipat .
Am fost concediat printr-o concediere colectiva. Am actionat firma in instanta prin 2 procese : unul este de contestatie a decizieie de concediere, iar al-2-lea pentru a recupera platile compensatorii. Intrebarea mea este, daca primul proces de contestatie a deciziei de concediere o sa il castig,vechimea o sa -mi mearga pe cartea de munca pana la sentinta defintiva si irevocabila cat si celelalte drepturi salariale ca si cand as fi lucrat. Dupa aceasta decizie definitiva firma este obigata sa ma angajeze inapoi cu aceleasi drepturi. Daca eu refuz reangajarea mai am dreptul la platile compensatorii ? Multumesc anticipat !