avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare la limita de varsta

Buna seara. Am varsta de 57 de ani impliniti in luna octombrie, am vechime in campul muncii 40 de ani, din care 24 de ani in grupa a- 2- a de munca. As dorii sa stiu la ce varsta o sa ies la pensie normala nu anticipata.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:33, 10 Decembrie 2014
Raspuns pentru barbat:
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%-limita de varsta 59 de ani si 6 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare prodanionela prodanionela Buna ziua! Tatal meu are 57 de ani si este angajat din anul 1973, are 40 de ani in campul muncii din care 21 de ani incadrati in grupa a II a de munca. As ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata oana irimia oana irimia Va rog frumos sa ma ajutati cu raspuns concret privind posibilitatea pensionarii anticipate pentu mama mea . Situatia ei este urmatoarea : nascuta in 1953 . ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta plesea loredana plesea loredana Numele meu este , Plesea Constantin. M-am nascut pe 24 ianuarie 1950. Am o vechime in munca de 36 de ani,dintre care, 16 ani , in grupa a doua de munca. ... (vezi toată discuția)