avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate dorinsp

Activitate dorinsp

Răspuns la discuția Scutire plata intretinere lift
Vă mulțumesc!
Răspuns la discuția Scutire plata intretinere lift
Îmi puteți spune, vă rog, la care lege faceți referire?
Acum plătesc CAS și CASS trimestrial. Va avea un efect asupra mea scăderea CAS-ului cu 5%? Sau e valabil doar pentru firme?
Și dacă da, cum și de unde?

Aceste plăți sunt obligatorii pentru toate PFA-urile?
Plătesc CAS-ul și CASS-ul. Sunt nevoit să înregistrez contract de muncă pentru mine?
Vă mulțumesc.
Sunt nevoit ca toate încasările pe care le fac să le trec prin cont? Dacă un client îmi plătește cash, sunt nevoit să îi pun în contul respectiv?
Și, poate la fel de important, trebuie să îl utilizez doar pentru PFA? E vorba de un PFA pentru domeniul IT.

Și dacă da, unde îl menționez? Printr-o hotărâre internă?
Răspuns la discuția Programe cu licențã în PFA
Mulțumesc pentru răspuns.

Trebuie să menționez undeva faptul că laptop-ul e de servici și nu desktop-ul? Sau e suficient să îi transmit verbal asta eventualului individ care face controlul?

georgeenciu a scris:

1. da, legal vorbind este sunteti obligat sa aveti licenta de folosire pentru orice software pe care-l folositi, altfel se considera furt

2. vi se va cere doar laptop-ul


Bună ziua,

Mi-am deschis un PFA pe partea de IT recent și aș dori să știu două lucruri:

1. Sunt nevoit să dețin licență pe toate programele pe care le utilizez, asemănător societăților comerciale?

2. Dețin un desktop și un laptop. Laptop-ul îl folosesc în scop profesional, desktop-ul în scop personal. Dacă pe laptop sunt în regulă cu toate licențele, e nevoie ca același lucru să îl fac și pe desktop? Dacă vine un control mă pune să deschid și desktop-ul deși îi spun că laptop-ul e pentru PFA?