avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 322 soluții astăzi
Forum Activitate VandenAar

Activitate VandenAar

Mulțumesc pentru răspuns.

Până la urmă asigurarea se va face la valoarea din raportul de evaluare, adică 56.200 și nu 64.000. Se pare că reprezentata băncii nu avea în aplicația de pe calculator și raportul de evaluare. Încă e un mister pentru mine cum a ajuns la suma de 64.000 :)
Buna ziua,
In 2007 am contractat un credit ipotecar (42.150 euro) pentru un apartament cu valoarea declarata si acceptata in garantie - conform raportului de evaluare - la momentul respectiv de 56.200 euro (187.146 lei la un curs de 3,33 lei/euro).
Acum vreau sa fac o refinantare la aceeasi banca, cu o dobanda mai avantajoasa, oferta care e conditionata de existenta a 2 asigurari: PAD si facultativa.
Asigurarea PAD a fost facuta in august 2015 pentru suma de 20.000 de euro cesionata in favoarea bancii in procent de 100%.
Pentru cea facultativa, am fost instiintat ca banca nu accepta o asigurare facuta pe o suma mai mica decat cea evaluata, asigurare ce trebuie cesionata in intregime bancii. Mi s-a spus ca suma evaluata este de 288.832 de lei (aprox. 64.000 de euro), desi valoarea din raportul de evaluare este de 56.200 de euro (va trebui sa lamuresc cu banca de unde aceasta diferenta)

Cu alte cuvinte, eu ar trebui sa am o asigurare PAD pe 20.000 de euro si un facultativa pe suma de 64.000 euro.

Din moment ce am o asigurare PAD pentru suma de 20.000 de euro, nu ar trebui ca cea facultativa sa fie diferenta de la 20.000 de euro pana la 64.000 de euro, fiind de acord sa fie ambele cesionate 100% in favoarea bancii?

Desi am explicat ca am o asigurare pe suma de 20.000 de euro si ca daca as face un facultativa pentru suma de 64.000 de euro ar insemna ca platesc asigurare de 2 ori pentru suma de 20.000 de euro, reprezentanta bancii mi-a spus ca asa este legea si ca nu am ce face.

1. Ma puteti lamuri, va rog, daca asigurarea facultativa trebuie facuta pe suma evaluata sau pe diferenta intre suma evaluata si asigurarea PAD ( deja existenta)?
2. In cazul in care raspunsul este "pe intreaga suma evaluata", cesionarea politei facultative catre banca trebuie facuta pe intreaga suma sau pe diferenta intre PAD si suma evaluata?

Va multumesc anticipat
Discuție asigurare PAD
Buna ziua,
Am o nelamurire legata de asigurarea PAD.

În aprilie 2007 am luat un credit ipotecar de la o bancă (suma aproximativă 42.000 de euro) și am reînnoit polița de asigurare a locuinței (cesionată către bancă) în fiecare an până în 2010, inclusiv (valabiliatea aprilie 2010-aprilie 2011).

În decembrie 2010 am semnat un act adițional prin care se modifica nivelul dobânzii, iar ca parte a benificiilor oferite bancă a fost și o asigurare a locuinței (suportată de bancă) până la încetarea contractului de credit. Menționez că banca avea/are și firmă de asigurare proprie prin care am făcut asigurarea în fiecare an.

Pe certificatul de asigurare primit în 2010 scrie următorul lucru (citat exact): "Valabilitate: 12 luni, cu reînnoire automată pe perioade identice, începând cu: 16/12/2010 până la încetarea contractului de credit; Data scadenței finale: 24/04/2037". Asigurare cesionată, de asemenea, în favoarea băncii.

Întrebarea mea este: mai trebuie să închei o asigurare obligatorie ținând cont că banca suportă deja această asigurare până la finalul contractului?

(Părerea mea este că nu. Dacă s-ar face asta, s-ar încheia o asigurare obligatorie pentru 20.000 de euro la care s-ar mai adăuga una pentru 42.000 de euro deja în vigoare. Deși am un dubiu din cauza citatului exact de mai sus :) )

Vă mulțumesc anticipat