avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Activitate Dan1310

Activitate Dan1310

Multumesc!

O singura intrebare as mai avea: "Sunt obligat sa reinvestesc 50% din profit"?
Va multumesc. Inca o intrebare:

La SRL-D, pot avea pt inceput un singur angajat?

Am auzit un zvon potrivit caruia pentru a putea beneficia de cheltuieli zero de constituire si de scutirea platii pensiilor pt angajator as fi obligat sa am min 2 angajati. Este adevarat?
Buna ziua,

Intentionez sa imi deschid o firma si nu stiu ce sa aleg. Situatia este urmatoarea. Eu voi asigura servicii IT pentru patru firme si voi primi lunar circa 3500 de lei.

Singurele mele cheltuieli ar fi cu salariile unui angajat, alte cheltuieli nu cred ca as avea.

Pot spune ca toate veniturile reprezinta profit. Bineinteles, minus salariul angajatului. Nu as vrea PFA pentru ca as vrea sa adaug mai multe coduri CAEN, ma gandesc ca pe viitor sa imi fac si un mic magazin online pe aceeasi firma.

Asadar, care credeti ca ar fi cea mai buna forma pt mine. SRL sau SRL-D (am 29 de ani)? Sau alta? Este adevarat ca, la SRL D, pt a beneficia de scutirea de la plata pensiilor este necesara angajarea a 2 oameni?

Va multumesc anticipat!
Va multumesc pentru raspunsul rapid!

Dan
Vreau sa stiu care este codul CAEN potrivit pentru o firma care se ocupa in primul rand cu optimizarea websiteurilor pentru motoare de cautare (SEO).

Va multumesc!