avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate mamica84

Activitate mamica84

Ma intereseaza sa stiu daca sotul meu nu are niciun venit, are vreo importanta in calculul indemnizatiei de crestere a copilului?????? se beneficiaza cumva de vreun stimulent de insertie????
Si daca am avut concediul medical cum imi influenteaza cuantumul indemnizatiei in bine sau in rau??? Ca de la 5 luni am stat in medical pana cand am intrat in prenatal.
Multumesc
daca am fost in somaj 3 luni pt ca apoi m-am angajat se ia in calcul pt indemnizatia de crestere copil si somajul nu? Adica nu este o problema?
Răspuns la discuția Somaj dupa somaj
Am incheiat cu un CIM cu perioada de proba de 3 luni si pe urma devine nedeterminata. Dar inevitabilul s-a produs, si nici perioada legala de somaj nu am efectuat-o. Nu am luat somaj decat 3 luni si nici alea intregi pt ca m-am angajat si acum nu stiu daca sa mai cer anexa de la munca si sa ma prezint la AJOFM. Ce spuneti?? am vreo sansa??
Răspuns la discuția Somaj dupa somaj
Am abia 2 luni si cred ca se apropie deznodamantul.....din pacate. Mai pot beneficia in aceste conditii??
Buna ziua,

Daca am fost in somaj, m-am angajat si iar restructureaza postul pe pricipiul "ultimul venit, ptrimul plecat" mai pot beneficia de somaj???
Va multumesc,
Buna ziua,

Ma intereseaza sa stiu daca in situatia in care sunt in crestere copil (24 luni) as vrea sa ma inscriu ca presedinte sau vicepresedinte la sectii votare este vreo probleme in acest sens ca inregistrez venituri si ar fi incompatibile cu indemnizatia CCC??? Sau este vreun prag pana la care pot obtine venituri?? Nu as vrea sa ma trezesc in situatia de a mi se suspenda plata CCC pt o banala suma primite la votare.
Multumesc
Multumesc dar daca sunt somer?? cum sa procedez???
1. Ma intereseaza sa stiu ce acte sunt necesare pentru ca sotul meu sa fie inscrie la acelasi medic de fam unde sunt si eu. Dansul imi spune ca nu isi aminteste sa fi avut vreun medic de familie, intrebarea mea este cum se poate verifica asa ceva? Va trebui sa merg la casa de sanatate sa intreb sau cum sa procedez ?
2. Eu acum am intrat in somaj, iar el este casnic cum procedez ca stiu ca la medic de fam trebuie adv vizata de casa de sanatate. Eu acum daca sunt somer iar este coasiguratul meu ce trebuie sa fac? sa iau adv de la somaj si sa o duc la medicul de fam???
Va rog ajutati-ma!
Multumesc in avans!
Răspuns la discuția Indemnizatie CCC
Mai am doua intrebari:
1. Am intrat in somaj si daca daca dupa ce termin somajul ma angajez si iarasi sunt concediata mai pot beneficia o data de somaj??
2. Daca sunt insarcinata si port sarcina pe toata durata somajului cum va trebui sa procez cu indemnizatia CCC, concediul medical si tot ce tine de nasterea copilului si drepturile mele???
Buna ziua,

Exista cumva riscul sau nesansa daca imi lipseste o zi anterioara celor 12 luni inaintea nasterii copilului sa nu mai beneficiez de indemnizatia CC??? sunt tare speriata....