Probe înseamnă ceea ce scrie în decizie,, adică perioadele suplimentare (12 luni) acordate pentru stagiu contributiv în grupa a doua de muncă, nu au fost luate în considerare ca și stagiu de cotizare. Cu acele 12 luni pensia anticipată ar deveni pensie pentru limită de vârstă.
Bună ziua! Referitor la decizia de pensionare
Am primit decizia privind acordarea pensiei anticipate, din care rezultă că la stagiu total de cotizare nu este cuprinsă perioada suplimentară acordată pentru cei 3 ani 11 luni și 21 de zile, stagiu contributiv în grupa a doua de muncă, pentru care trebuia să primesc 12 luni perioadă suplimentară, conform art. 15 din legea 360/2023, care constituie stagiu de cotizare necontributiv, conform art. 13 aliniatul 4 din Norme de aplicare a legii 360/2023. iar conform art. 13 aliniatul 5 și art. 32 aliniatul 3 din Norme de aplicare a legii 360/2023, aceste perioade suplimentare se adaugă la stagiul de cotizare. Cu aceste 12 luni aș avea stagiu total de cotizare 40 de ani 6 luni și 19 zile și îndeplineam condițiile de acordare a pensiei pentru limită de vârstă, conform art. 56 din legea 360/2023 (în decizie stagiul total de cotizare este format din stagiu contributiv și perioade asimilate)
De asemenea la calcularea punctajului nu s-au luat în considerare perioadele asimilate, adică 1 an 11 luni, conform art. 33 aliniatul 2 din Norme de aplicare a legii 360/2023
Vă rog să-mi spuneți dacă decizia este corectă sau sunt erori în ceea ce privește stabilirea stagiului complet de cotizare și a punctajului total? Ce trebuie să fac în această situație?
punctaj pensie
Pentru perioadele asimilate prevăzute la art. 14 alin 1 lit a și b din legea 360/2023 există două articole care fac referire la determinarea punctajului lunar, este vorba de art. 86 alin 2 și art. 138 alin 2. Vă rog să-mi spuneți în care situații se aplică fiecare din cele două articole? Vă mulțumesc!
Am înțeles prevederile art. 86 alin (4), dar nu înteleg la care situații se referă art. 138 alin (2) și (5) când pentru aceleași perioade asimilate, punctajul lunar se calculează diferit
Bună seara!
Am următoarea întrebare: dacă am absolvit o facultate la zi, cu diplomă de licență, iar această perioadă se suprapune cu stagiu de cotizare contributiv, primesc punctaj la calcularea pensiei sau nu? Mi-am depus dosarul la casa de pensii, iar de la ghișeu mi-a dat înapoi copia duoă diploma de absolvire, zicând că nu sunt în drept să primesc puncte. Parcurgând legea 360/2023 și normele de aplicare am găsit următoarele articole care fac referire la problema mea:
Legea 360/2023
Art. 86.
(2) Pentru perioadele asimilate prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. a), b) şi e) punctajul lunar este de 0,25 puncte.
(4) În cazul persoanelor care se regăsesc în una dintre situaţiile prevăzute la art. 14 alin. (1) şi care, în aceeaşi perioadă, au realizat, conform legii, stagii de cotizare contributive, la calculul punctajului
lunar al asiguratului se ia în considerare câştigul brut lunar/venitul lunar asigurat
Art. 138.
(2) Pentru perioadele asimilate prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. a) şi b) realizate anterior datei de 1 aprilie 2001, la determinarea punctajului lunar se utilizează salariul minim pe economie, brut sau net, după caz, ori salariul de bază minim brut pe ţară din perioadele respective
(5) Pentru perioadele asimilate prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. a) şi b), realizate în intervalul cuprins între data de 1 aprilie 2001 şi data intrării în vigoare a prezentei legi, la calculul punctajului lunar se utilizează 25% din câştigul salarial mediu brut lunar din perioadele respective
Norme de aplicare:
Articolul 13
(5) Perioadele necontributive și perioadele asimilate stagiului de cotizare se valorifică la stabilirea prestațiilor de asigurări sociale în condițiile legii, dacă persoana a fost asigurată în sistemul public și a realizat stagiu de cotizare contributiv..
Vă mulțumesc!
Angajatorul i-a aprobat cererea de a continua activitatea până la 65 ani iar acum a primit și decizia de pensionare. Ce trebuie să facă în aceste condiții? (teoretic este angajată iar decizia de pensionare intră în plată)
Bună seara! Doresc să pun următoarea întrebare: dacă o femeie depune cerere la angajator pentru a lucra până la 65 ani (cu 30 de zile anterior împlinirii vârstei de pensionare) și în același timp își depune dosarul de pensionare la casa de pensii, pentru limită de vârstă, fiindcă îndeplinește condițiile, poate primi și pensie și salar? Mulțumesc!
Nu suntem bugetari. Este vorba de o societate SRL, cu capital integral de stat, cu acționar unic-Consiliul Local, cu autofinanțare și care își desfășoară activitatea conform prevederilor OG 26 din2013