avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate idanet

Activitate idanet

Incea rca sa il inviti pe tatal copilului la o mediere. Oricum este spre binele copilului constientizarea parintilor asupra a ceea ce inseamna cresterea si educarea lui. Un plan parental cat mai cuprinzator, uneori trezeste constiinta parintilor.
Chemati un mediator sa conveniti intre dv si As. de pr. Acesta, dk este legalizat la notar are putere executorie. Puteti prevedea ce doreste As., respectiv dv. si nu uitati clauza penala.
Răspuns la discuția Contract de intretinere/ divort
Va sugerez sa va prezentati la un mediator si sa va intocmiti un acord precum credeti toti trei ca e mai corect, mai echitabil! Daca nu va convine, idem toti trei puteti rupe acordul si sa formulati altul. Are putere de inscris sub semnatura privata. Daca doriti sa aibe titlu executoriu, cu clauza penala ... trebuie sa autentificati acordul la notar sau in Instanta. Va doresc intelegere.
Răspuns la discuția Iesire din indiviziune
Acordul de mediere l-a semnat sub asistenta mediatorului si probabil in acord se regaseste sintagma ,,fara vicii de consimtamant,,. Vrea sa te lase si fara apartament si fara casa? Daca ar fi drept, ati putea rupe acordul si sa semnati o alta intelegere idem la mediator. La ce ar folosi bunicii dumitale 3 fundatii? Ati putea sa-i cereti sa distruga fundatiile daca nu-i convine unde le-a facut sau daca va deranjeaza in ceea ce priveste folosinta terenului.
Multumesc pt idee. Am un precontract cu martor si un agent constatator de la 112!
Am incheiat un antecontract de vanzare autovechicul in data de 30.12.2013, in calitate de vanzator. Am predat vehiculul cumparatorului, acesta a achitat o parte din suma mentionata, urmand ca pana in data de 15.01.2014 sa finalizam vanzarea, sa primesc diferenta de pret si sa-mi pot radia masina vanduta din activul meu. Am scos certificatul fiscal cel mai repede posibil in 2014, dar cumparatorul s-a eschivat si nici pana in prezent nu am reusit sa finalizez vanzarea. Talonul se afla la cumparator iar cartea masinii la mine.
Am trimis notificare cumparatorului, am intervenit prin politia de proximitate pentru a lua legatura cu persoana respectiva pentru ca nu l-am gasit la adresa de domiciliu legal, dar nu am reusit sa ajung la nici un rezultat. Va rog sa va exprimati parerea relativ la oportunitatea rezolvarii chestiunii in cauza prin proces penal sau civil?!
Cu multumiri, idanet15@yahoo.ro