avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate claudiufulga

Activitate claudiufulga

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sesizati ITM - forta majora este doar in capul lor. Mizeaza pe faptul ca nimeni nu are curaj sa conteste programul.
Buna ziua,

Avem un baietel de doi ani si am dori sa o angajam pe mama mea sa aiba grija de el. Sotia s-a intors la serviciu, iar la gradinita se imbolnaveste mereu, nu rezista decat o saptamana pe luna.
Bona nu e o solutie, pentru ca nu accepta alta persoana sa stea cu el, in afara de cei din familie.

Care ar fi cea mai simpla procedura legala pentru a angajarea mamei, astfel incat sa beneficieze si de contributii CAS/CASS etc? Mentionez ca nu detinem firma/PFA.

Va multumesc
Buna ziua,

sunt pe punctul de a vinde un apartament.
Apartamentul are destui de multi fosti proprietari, astfel ca am un teanc destul de mare de contracte de vanzare.
A fost cumparat in 1992 de la stat, apoi vandut in 2004, in 2006, 2007, 2008, si in 2012 cand l-am cumparat eu.

Acum, cautand prin toate documentele, observ ca primul contract, cel din 1992 nu exista printre documente.
Notarul unde urmeaza sa fac contractul cu cumparatorul a zis ca ar prefera sa vada toate contractele existente, inclusiv cel din 1992.

Sunt oarecum confuz un pic.
Este oare o obligatie sa detin toate contractele din istoric? Cam care e practica obisnuita?
Notarul meu, cel care a autentificat contractul de vanzare in 2012 nu a cerut decat ultimele doua contracte de vanzare.

Va multumesc
Răspuns la discuția Sulta in cartea funciara
Am rezolvat. Am fost azi impreuna la notar. A dat declaratia respectiva si s-a facut si cererea de radiere din CF.
Conform spuselor notarului, dureaza cca 4 zile lucratoare pana se radiaza.

Va multumesc pentru sfaturi!
Răspuns la discuția Sulta in cartea funciara


raluk0207 a scris:

Puteti merge la orice birou notarial.
Teoretic, prezenta dvs nu e necesară.
Practic, ar trebui să mergeți și dvs, ca să achitați costurile declarației, dat fiind că aceasta va profită dvs.


Da, evident ca voi achita eu. Chiar daca nu voi putea fi prezent, ii transfer banii.
Răspuns la discuția Sulta in cartea funciara


gi-jane2 a scris:

am crezut ca ati discutat deja si e de acord.


Am discutat azi, e ok, nu sunt probleme.
Oare trebuie mers la un notar din acelasi sector unde a fost facut partajul, sau nu conteaza?
E ok daca merge singura, sau trebuie sa merg si eu ?

Multumesc
Răspuns la discuția Sulta in cartea funciara


gi-jane2 a scris:

Nu exista una mai rapida.
sa se constate in instanta ca e prescris dreptul fostei sotii, dar dureaza mai multe decat ar dura sa va dea femeia declaratia.


Multumesc. Dar daca va refuza din lipsa de interes? Exista vreo lege care ar putea sa o “motiveze” cumva?
Răspuns la discuția Sulta in cartea funciara
Ok. Va mai dura o vreme pana cand fosta sotie va putea da declaratia, intrucat abia a nascut.
Alternativele care ar fi? Multumesc
Răspuns la discuția Sulta in cartea funciara
Multumesc! Cam in cat timp de la declaratia notariala, se reflecta radierea sultei din CF?
Se poate vinde apartamentul cu acea sulta stipulata, daca cumparatorul este de acord?
Buna ziua,

Impreuna cu fosta sotie, am achizitionat prin credit PC un apartament.
In urma divortului si a actului de partaj,efectuate in 2014, intregul drept de proprietate mi-a revenit mie, platindu-i acesteia o sulta modica in valoare de 4500lei.

1500lei s-au platit in fata notarului la data autentificarii actului de partaj, urmand ca restul de 3000lei sa fie platiti in urmatoarele doua luni, prin transfer bancar.
Pentru acel rest de 3000lei, notarul a notat in cartea funciara sulta, cu "drept de ipoteca legala". Eu am dovada platii sumei (document transfer bancar).
Acum as dori sa vand apartamentul si, as dori sa stiu daca pentru radierea acestei sulte din CF e nevoie de vreo declaratie notariale din partea fostei sotii conform careia a primit sulta, sau e de ajuns sa am dovada platii.

Multumesc