avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 169 soluții astăzi
Forum Activitate gelu71

Activitate gelu71

Răspuns la discuția drept la apa potabila
contractul este inca pe numele parintiilor ,nu l-am schimbat dupa decesul lor deoarece imediat dupa desesul mamei am intrat in partaj judiciar in tribunal a durat aproape 6 anii si a ramas asa.
dupa lotizarea imobilului prin partaj judiciar ,apa potabila a ramas la imobilul din fata ,canalul din curte mai bine zis si caminul unde este ceasul,noi din celelante 2 imobile pana la racordarea din nou la raja ne putem folosii de vechiul canal ?
ma poate ajuta la intrebarea ce se intampla daca totusi eu incerc sa intru pe intrarea veche a casei adica prin curtea acelei persoane care din cauza ei nu este inca aleea de trecere si cheama politia ,ma poate sanctiona tot pe mine ca i-am incalcat proprietatea ?
am primit un raspuns care m-a facut sa inteleg ca executorul nu si-a dus la capat executarea silita ptr punerea in posesie ,numai ca eu doresc sa mai primesc un raspuns daca este posibil pana voi reusii eliberarea caii de acces ,si eu intru prin imobilul vecinului adica mai explicit prin intrarea veche a imobilului ( fiind la curte ) si aceasta persoana cheama politia ca folosesc curtea ei pentru a ajunge la imobilul infundat pot fii sanctionata sau si politia imi v.a impedii intrarea in imobil .multumesc
daca persoana care nu este deacord cu formarea alei de trecere desi ea este trecuta in cadastru ,poate chema politia pentru faptul ca tu intri pe proprietatea ei pentru a ajunge la imobilul tau care este infundat ,si nu ai alta metoda de a intra in casa pana la rezolvarea problemei .ce poate sa ati faca organele de politie ?
deci nu stiu ce nu am fost clar ,sunt in posesia uni imobil infundat si am si o cota din alee de trecere dar care exista doar in acte in hotararea de la tribunal in expertiza imobilul fiind lotizat prin partaj ) ,aceasta existand doar scriptic nu si faptic .din cauza unei coproprietare nu se poate face aleea de trecere piedonala care serveste la intrarea in imobile ,ea folosind tot intrarea veche a acestei casei ,eu nu pot intra in imobil deoarece parerea ei intru in violare de domicilui .daca cheama politia si eu incerc sa intru cu forta prin intrarea veche pana se gaseste o solutie ,credeti ca i se va da dreptate ei ,organele de politie ma poate amenda contraventional chiar daca eu demonstrez ca am acte doar ca nu am posibilitatea de intrare?
buna ziua sunt posesorul unui imobil infundat ,am si cota pe aleea de trecere care este in coproprietate dar care nu este formata pana acum deoarece suntem in litigiu.eu pot intra inca prin intrarea veche a casei chiar daca trec prin proprietatea altei persoane (fiind chiar ea cea care se opune formarii aleii ).aceasta alee este hotarata prin lege .Daca eu intr-u si cheama politia ca eu vreau sa intru in imobilul meu ce se poate intampla . multumesc
Eu v-am raspuns din intamplare simtita de mine nu ca un avocat dupa legii,din cate stiu eu la noi a fost asa ,imobilul s-a impartit la cei care locuiau acolo ,cei care nu, au avut de primit sulta ,depinde de judecator ce decide el ,lam mine de exemplu stia foarte clar ca sotul meu nu poate achita suma de 24000 euro sulta fiind pensionar si ca voi pierde casa ,si nu a contat nimic .oricum multa bafta !
adica doriti sa cedati in favoarea lor cu precizarea ca veti fii dumneavoastra cea care aveti de primit sulta ,cel mai bine va trebuie un avocat bun ,se poate si asa numai ca ar fii cel mai bine sa aveti pe cineva care sa va sustina in instanta ,sa cereti sa nu parasitii imobilul pana nu va da banii ,si asa in acest fel puteti vinde imobilul impreuna ,ca daca ajunge prin executor nu mai valoreaza nimic.
Răspuns la discuția Plata sultei
nu exista termen doar daca ea este ingaduitoare ,dar miram-as daca ti-a si zis ca vrea bani pana pe 10 septembrie,si poti fi executat silit cu imobilul si ptr 2000euro nu mai spun ptr 20000 euro.eu am pierdut casa ptr suma asta de 20000 si am cerut sa ai dau bani intr-un an si daca creditorul nu este de acord executorul nu are nici o putere .doar persoana la care ai sa ai dai sulta poate hotara