Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Neplata sultei la termen- consecinte?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Neplata sultei la termen- consecinte?

Daca nu se plateste sulta in termenul stabilit de catre instanta care sunt consecintele ? Se scoate imobilul la licitaie ? Pe ce se pune executarea silita ?
daca nu va platiti sulta creditorul merge la executor si acesta va scoate la licitatie imobil daca aveti sau va face oprire pe salariu . eu am fost in aceeasi situatie am ramas si fara casa si in acelasi timp pana la vanzarea imobilului am avut poprire si pe pensie .bafta multa
se scoate la licitatie intreg imobilul sau numai partea a care mi s-a atribuit ? nu am salariu , nu am pensie nu am nimic pe numele meu .este un imobil din care mi se va repartiza 2/3 .
ContSters326883, utilizator
se scoate doar ce este pe numele dumneavoastra ,aveti in actele casei doar 2/3 atat si restul care nu ajunge din salariu ,acum depinde si de cat de mare este suma pe care o datoratii prin sulta
nu am venituri : salariu , pensie , dividende , conturi , masina etc . nu am nimic . ce sa ia ? ma gindesc sa cer judecatorului sa compenseze sulta cu o cota de teren . sau sa arat faptul ca nu am posibilitatea de a plati sulta , sa le atribuie lor tot imobilul , iar ei sa ma despagubeasca pe mine . mergre ?!
ContSters326883, utilizator
Se vinde imobilul la licitatie publica.
Ori vindeti si achitati sulta ori va imprumutati si o platiti.

Exista insa si un termen de prescriptie daca nu a inceput procedurile in termen legal.

Se poate da un teren de instanta daca se poate.
Depinde ce scrie in expertiza.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat