avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate lucia45

Activitate lucia45

Buna ziua,
Pot solicita inlocuirea produsului pe motivul ca in magazin s-a vazut ca are o culoare (confirmata de vanzatoare), iar la livrare alta?
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti:
1. In baza carui act normativ se poate face schimb intre doua locuinte sociale.
2. In ce conditii administratorul imobilelor, respectiv Serviciul Fond Locativ al UAT, poate refuza acest schimb.

Va multumesc
Buna ziua,

Am calitatea de contestator intr-un dosar cu o firma de recuperare.Am primit o citatie prin care mi se solicita: ".........., precum si cu un exemplar inscris depus de catre intimat si cu mentiunea de a-si preciza pozitia si sa faca dovada interesului legitim in formularea actiunii fata de angajamentul de plata semnat la bej ..."
Va rog sa-mi spuneti ce am de facut. Multumesc
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca pot solicita un nou termen pentru plata taxei de timbru.

Multumesc
Buna ziua,
Problema esre ca cele 5 zile de cand am primit citatia prin care mi se comunica taxa de timbru. Mentionez ca in aceasta nu mi-a fost comunicata posibilitatea de a solicita acordarea ajutorului judiciar, asa cum prevede art. 33, al. (a0 din OUG 80/2013.
Intrebarea mea este daca mai pot solicita sau acest ajutor.
Multumesc
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Exista un termen anume in care pot depune aceasta cerere?
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca exista vreo cale legala de amanare plata taxa de timbru.

Multumesc
Discuție lamurire
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti ce pot intelege din excprimarea de mai jos:

"s-a luat masura popririi sumei de 2xxxx lei, suma compusa din 1xxx lei imprumut restant plus dobanzi penalizatoare si xxxx lei cheltuieli de executare silita".

In suma de 1xxx sunt incluse dobanzile penalizatoare sau se adauga ulterior?

Multumesc
Răspuns la discuția prescriptie executare silita
Multumesc pentru raspuns.
Nu este alt dosar de executare, deoarece pe adresa primita la angajator este trecut "Dosar nr ../2007".
Răspuns la discuția prescriptie executare silita
Multumesc pentru raspuns.
Va rog sa ma mai lamuriti intr-o problema: chiar daca cererea de executare a creditorului catre executorul judecatoresc si implicit dosarul executional sunt din 2007, se aplica art. 666 NCPC cu modificarile aduse de OUG 1/2016?