Forum Discuţii juridice Executare silită prescriptie executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

prescriptie executare silita

Buna ziua,
In luna octombrie 2006 am fost obligata sa fac un angajament de plata cu suma x. catre o societate comerciala (nu are importanta motivul), autentificat la notar. Mentionez ca termenul prevazut inj angajament pentru restituirea respectivei sume este de 10 ani.
Intrucat nu mi-am respectat angajamentul s-a facut cerere de executare silita.
Executorul judecatoresc mi-a adus la cunostinta in anul 2007 faptul ca exista un dosar executional cu privire la acest angajament. Cred ca am achitat vreo 3 - 4 rate la executor, dupa care nu am mai achitat nimic si nici nu am primit vreo instiintare.
Astazi, 21.04.2016, s-a primit la serviciu solicitare de infiintare a popririi, dar fara a avea incuviintare data in instanta. Adresa de infiintare a popririi este datata 13.04.2016.
Va rog sa imi spuneti daca este sau nu prescrisa datoria din angajamentul de plata.
Multumesc
lucia45, utilizator
termenul de prescriptie incepe sa curga de la data scadentei. Cred ca ati scris datele gresite.. o fi 1996 in loc de 2006?
Daca termenul de plata era de 10 ani, din 2006 inseamna 2016, deci nu s-a prescris,Intr-adevar, trebuia sa ceara incuviintarea executarii silite instantei de executare conform art.666 NCPC astfel cum a fost modificat prin OUG nr.1/2016,sub acest aspect puteti formula contestatie la executare,adersati-va unui avocat ptr.detalii.
Multumesc pentru raspuns.
Va rog sa ma mai lamuriti intr-o problema: chiar daca cererea de executare a creditorului catre executorul judecatoresc si implicit dosarul executional sunt din 2007, se aplica art. 666 NCPC cu modificarile aduse de OUG 1/2016?
Nu cumva angajamentul de plată prevedea anumite plăți, în rate așadar, cu scadență diferită pentru fiecare din ele?

În acest caz, fiecare are un termen separat de prescripție, ce curge de la scadență.

Dacă în 2007 creditorul v-a decăzut din beneficiul termenului, a accelerat scadența sumelor de bani a căror scadență nu era împlinită până la acea dată.
Dacă a fost pornit un nou dosar de executare, puteți face contestație și să invocați prescripția. Dacă se continuă executarea în dosarul deschis în 2007, invocați perimarea executării și, ca și consecință a perimării, invocați prescripția dreptului lor la executare silită.
Multumesc pentru raspuns.
Nu este alt dosar de executare, deoarece pe adresa primita la angajator este trecut "Dosar nr ../2007".