avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate iuli_ana_g

Activitate iuli_ana_g

S-a discutat zilele acestea despre declaratia pe proprie raspundere la alegerile prezidentiale in cazul in care votezi in alta localitate decat cea din buletin. Am inteles ca poti merge cu declaratia completata. Urmeaza sa votez in alta tara si doresc sa stiu de unde pot descarca aceasta declaratie? Multumesc!
Multumesc pentru raspuns. Sunt necesate cateva precizari: o prietena care locuieste in acelasi bloc intreba, cand platea pentru ea, daca eu am ceva de platit. Ea m-a informat. 'Recalculare' mi-a spus administratorul. Nu am participat la adunarea generala din 2010 dar am citit procesul verbal in care este consemnata doar alegerea presedintelui, realegerea administratorului (si marirea indemnizatiei acestuia), nici un alt subiect. In 2011 si urmatorii ani nu s-a tinut adunarea generala pe motiv ca 'administratorul nu are timp' (l-am citat pe presedinte).
'Dv nu cunoasteti concret natura sumei de baza' - normal ca n-o cunosc, tocmai asta este problema, nimeni nu poate sa-mi spuna de unde a aparut aceasta suma (doar la mine s-a recalculat ceva?!)
Perceptia mea este gresita doar teoretic. Practic acest administrator face calcule dupa bunul plac, este si casier si are si stampila asociatiei (a 'imprumutat-o' de la presedinte si refuza sa o dea inapoi). Un exemplu graitor: sunt scari fara pierderi la apa si scari cu 12 m³ pierdere pe apartament. Cand a fost solicitat sa verifice de unde sunt pierderile a raspuns ca nu este treaba administratiei. O perioada s-a platit fond de rulment, fara chitanta, iar acum nu recunoaste, deci 'nu poate -legal-sa isi insuseasca sume din platile realizate de proprietari', dar ilegal- poate.
Am incercat variante de comunicare, verbala- fara succes; cerere scrisa- fara numar de inregistrare (nu exista asa ceva) si fara raspuns; prin posta - am primit plicul retur - destinatar negasit.
Multumesc pentru indiciile valoroase pe care le voi incerca!

Răspuns la discuția asigurarea de sanatate
Multumesc pentru raspuns! Da, asigurarea pe care o am este numai pentru accidente. Daca am nevoie de un consult sau analize medicale trebuie sa le platesc, desi mi se retine asigurarea de sanatate din salar. Sau... contractul nu este inregistrat si nu se platesc taxele?!
Buna seara! Problema in care va rog sa ma ajutati, este veche. In vara lui 1997 am plecat dintr-un apartament in care am blindat caloriferele ca sa nu se intample ceva neplacut. In iarna acelui an n-a fost caldura in bloc iar in anul urmator s-au desfintat centralele termice din oras. Am avut toate taxele la zi pana in 2005 cand am aflat ca am o suma de plata. Intreband ce reperezinta, raspunsul a fost ' recalculare' fara alte detalii. Tot atunci s-a schimbat administratorul care a preluat listele (fara explicatii). Incercand sa aflu de unde a aparut aceasta suma, l-am suparat pe actualul administrator care a inceput sa-mi calculeze penalizari (din 2011). Daca suma provine, presupun, din taxe legate de dezactivarea centralelor si aceasta institutie nu mai exista in oras, unde se vor depune banii? Daca este o recalculare inseamna ca suma a fost, totusi, platita de catre vecini, deci lor le datorez. Persoane care coordoneaza activitatea asociatiilor de proprietari mi-au spus sa nu platesc, pentru ca, daca nu m-au dat in judecata pana acum, inseamna ca nu pot justifica de unde provine suma. Va rog sa-mi spuneti daca se cere o arhiva a tabelelor cu platile lunare, cat timp si unde se pastreaza. Cum pot rezolva problema fara sa dau banii administratorului (in buzunarul lui)? Va multumesc!
Daca lucrez cu contract pe perioada nedeterminata de ce angajatorul imi pretinde asigurare privata de sanatate? Spune ca altfel inca nu sunt asigurata.
Multumesc!