avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 109 soluții astăzi
Forum Activitate floryp

Activitate floryp

Buna ziua,o societate pe actiuni doreste sa vanda o parte din actiuni pt atragere de capital.Pret actiune =1ron ,pret vanzare =3ron,vanzare 1000 actiuni.Este corecta inregistrarea:
461-109 1000
461-141 2000
5121-461 3000
Buna ziua, a mai facut cineva compensare la firme private fara sa fie inscrisa in SIC?(compensari generate de programul de conta -de ex)
Buna ziua,un pfa neplatitor de tva in Romania ,dar care are cod special de tva pt ca presteaza servicii intracomunitare,primeste o factura din UE de la platitor de TVA ,pt o licenta.Factura este cu TVA ZERO.Depune D301 SI d390 pt aceasta factura si plateste TVA ul in Romania-19%.Este corect?
Răspuns la discuția factura servicii UE
floryp a scris:

Buna ziua, am primit o factura de servicii publicitate cu tva din Romania,eu fiind platitor de tva in Romania.O parte din aceasta factura tb sa o facturez unui tert din Polonia platitor de tva
(furnizor de marfa care suporta o parte din ch de publicitate)Factura o fac fara tva? Care este baza legala?Multumesc

Buna ziua, am primit o factura de servicii publicitate cu tva din Romania,eu fiind platitor de tva in Romania.O parte din aceasta factura tb sa o facturez unui tert din Polonia(furnizor de marfa care suporta o parte din ch de publicitate)Factura o fac fara tva? Care este baza legala?Multumesc
Buna ziua,o firma platitoare de tva achizitioneaza cereale si dupa depozitare, rezulta o cantitate de spartura de porumb.Acest produs se factureaza cu tva?
Buna ziua,am achizitionat in 2015 un program informatic in val de 20000 din care am amortizat doar jumatate.In 2017 s-a achizitionat un alt program(nu era convenabil celalalt) .Ce se intampla cu amortizarea pe care nu am inregistrat-o pe 681?O prind pe nedeductibil sau pur si simplu nu o mai inregistrez?
Discuție Calcul salarii
Buna, am urm situatie la un salariat in 02.2017 :zile lucrate 13, zile conc medical 7-sarcina,spor 10 lei,tichete 130lei.Baza calcul conc medical 10526-zile 126,media 83.54.Am facut calcul salarii in 2 programe,in unul am salar net 1273 cu impozit 115si in celalalt am salar net 1266 cu impozit 122.Care este corect?
Buna ziua,am urm situatie:La o firma (market)personalul lucreaza prin rotatie si sambata si duminica.Administratorul le da doar zile libere in locul celor de wekend dar ITM-ul zice ca trebuie sa le dau si spor la salariu.Cum este corect?
Buna ziua,pentru scoaterea din vectorul fiscal al imp /constructii speciale din 01.01.2017 trebuie depusa 010 si pana cand?