avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaita123

Activitate Mihaita123

Răspuns la discuția Revendicari case
Stiu dar judecatorii nu au tinut cont de aceasta prezumtie, asa au patit toti cei care nu au avut decretul, hcm-ul sau decizia de la Sfatul Popular prin care casa a fost nationalizata. La mine este alta situatie. La Ministerul Agriculturii se afla niste documente secrete cu cei care in 1949 au donat terenurile fortat Ministerului Agriculturii. Am pus mana pe aceste documente secrete datorita unei functionare de acolo, care m-a ajutat, ca Arhivele Statului ( Arhivele Nationale) ma minteau ca nu au aceste documente. Din pacate in aceste documente scrie doar unde se afla terenul, in ce comuna, dar nu este o localizar clara, iar de casa nu se pomeneste nimic.

De prezumtie nu se tine cont, si nici judecatorii corupti de la CEDO nu mi-au facut dreptate. Nu stiu unde sa ma mai adresez.

Mai exista vreo instanta internationala la care sa ma mai pot adresa, desi a trecut un an de zile de la decizia hotilor de judecatori de la CEDO, care nici macatr nu e motivata.

Niste nemernci si judecatorii din Romania si cei de la CEDO, ei nu au stat in puscariile comunsite sa isi manance propriile fecale cum au fost obligati bunicii mei !

Dummzeu sa le pleateasca dupa sufletul lor de judecatorui nemernici.

Suntem o tara condus de comunisti, victimele nationalizate de comunisti nu si-au primit despagubirile nici pana acum, comunistul de Victor Ponta isi bate joc de noi!
Răspuns la discuția Locuri de veci
Nu mai exista niciun document din 1891 de constructie a cavoului. Nu mai exista asa ceva, au trecut 123 de ani de atunci. Nu va dati seama, cine sa ma aiba asemena document. Chiar bunica mea imi spunea ca, casa ei a fost nationalizata si ocupata de securitate, cine stie unde o mai fi acel document; eu cred ca s-a distrus o data cu casa.
Am vrut sa revendic o casa cu legea 10/2001 . Am pierdut insa procesul. Judecatorii corupti din Romania au favorizat Consiliul Judetean care detine ilegal aceasta casa. Casa si terenul au fost ale matusii tatalui meu. Judecatorii corupti nu au tinut cont de actetele de proprietate desi sunt facute prin tribunal. Casa a fost nationalizata de comunisti in perioada 1949-1955.Partea adeversa are decat o Hotarare de Guvern care prezinta 2 acte false de proprietate care nu se refera la casa. Din pacate eu nu am actul de nationalizare al acestei case, si de aceea judecatorii nu au vrut sa o revendice.

Ce vina am eu daca comunistii au nationalizat aceasta casa, fara act, sau actul e de negasit? Cum se poate revendica casa fara actul nationalizarii?
Discuție Locuri de veci
Stra-stra bunicul meu a donat unei Primarii un teren de cateva ha pentru a se construi pe acest teren un cimitir. Actul din 1874 de donatie nu-l mai am, si nici actul de constuctie al cavoului din 1891. Ca urmare a donatiei terenului celor 2 copii ai stra-stra bunicului mei li s-au dat impreuna de catre Primarie 10 locuri de veci. La cimitir au ramas concesionari ( desi trebuia sa figureze proprietari, de vreme ce Primaria le-a donat aceste locuri de veci), stra-bunicul meu si fratele stra-bunicului meu. Am un act din 1968 care atesta acest lucru. Dupa stra-bunicul meu eu sunt singurul urmas, iar dupa fratele stra-bunicului meu sunt urmasi 2 veri de gradul 2 ai tatalui si unchiului meu.

PROBLEMA ESTE CA SI BUNICA MEA, SI TATAL MEU, SI UNCHIUL MEU NU AU FACUT SUCCESIUNEA PE DREPTUL DE CONCESIUNE, IAR LOCURILE AU RAMAS PE NUMELE STRA-BUNICULUI MEU, SI PE NUMELE FRATELUI STRA-BUNICULUI MEU.

ACUM CE SA FAC, MI-A ZIS ADMINISTRATIA CIMITIRULUI CA TREBUIE SA FAC SUCCESIUNEA PENTRU DREPTUL DE CONCESIUNE.

DAR EU NU MAI AM ACTUL DIN 1891 DE CONSTRUCTIE A CAVOULUI, AM DECAT O DECLARATIE NOTARIALA IN CARE BUNICA MEA SCRIE DE ACEST CAVOU,

CE SA FAC IN ACEASTA SITUATIE? CA LA NOTARI IMI CERE MARTORI, ORI STRA-BUNICUL MEU E MORT IN 1949, DE UNDE MAI ADUC EU MARTORI, CA AR TREBUI SA ADUC MARTORI DE 100 DE ANI CARE S-AL FI CUNOSCUT PE STRA-BUNICUL MEU.

CE SA FAC IN ACEASTA SITUATIE?

AM SCRIS MARE DEOARECE EU NU VAD BINE, VA ROG SA MA SCUZATI.
Unde sa apara, ca pe toate strazile scrie avocat, si nu vine nimeni la ei! N te angajeaza nimeni nici sa maturi strazile daca nu ai pile.

[Editat de moderator - fara consideratii rasiste, va rog. Luati in seama si recomandarea de mai sus: limbaj decent pe forum, multumesc]
UNDE SE POATE ANGAJA UN TANAR CARE TERMINA FACULTATEA DE DREPT, DACA NU ARE PILE.? CA NIMENI NU TE ANGAJEAZA FARA PILE, SA FIM SERIOSI. FIRMELE CER EXPERIENTA, DAR DE UNDE MAMA DRACU SA AIBA UN TANAR ABSOLVENT EXPERIENTA, DACA NIMENI NU VREA SA TE ANGAJEZE?
1) Intr-un contract de arenda scrie ca una din obligatiile arendasului este sa asigure bunurile agriciole in vederea recuperarii daunelor produse de calimitati naturale.

2) Apoi tot in contract scrie ca partile au convenit ca daunele produse de calimitati, precum si pierderile totale sau partiale ale bunurilor arendate ca urmare a unor cazuri fortuite sau de forta majora sa fie suportate astfel: DE PROPRIETAR.

EU OBSERV CA CELE 2 CLAUZE SE BAT CAP IN CAP.

IN PRIMA CLAUZA SCRIE CA DAUNELE PRODUSE DE CALAMITATILE NATURALE SA LE PLATEASCA AIGURATORUL ARENDASULUI, ADICA FIRMA UNDE S-A ASIGURAT ARENDASUL, IAR IN A DOUA CLAUZA CA ACESTE DAUNE SA LE SUPORTE ARENDATORUL, ADICA PROPRIETARUL TERENULUI.

PAI ATUNCI CINE DRACU SUPORTA DAUNELE, ASIGURATORUL ARENDASULUI, SAU PROPRIETARUL TERENULUI?

NU VEDETI CE HOTI SUNT ARENDASII.

VA ROG DIN SUFLET SA IMI RASPUNDETI SI MIE LA INTREBAREA PUSA MAI SUS.

VA MULTUMESC ANTICIPAT, SI UREZ MULTA SANATATE TUTUROR CELOR CARE MI-AU RASPUNS.
Am inteles ca cateodata CASS-ul nu se plateste. Care sunt cazurile cand CASS nu se plateste. Si nu cred ca aveti dreptate, scuzati-ma. Daca se alege varianta de impozitare prin retinere la sursa arendasul plateste 16,125 % din venitul brut ( caci asa vine calculul daca il facem).

Deci sunt cazuri in care plateste arendasul. Si ca sa vinzi terenul acum trebuie sa fii un nebun la cap, cand pretul e unul de cacat de 2000 de euro.
Dvs aveti dreptate, dar imi spuneti si mie care este contribuabilul?

Eu am inteles ca impozitul s-ar platit altfel

Dac arendasul sa zice trebuie sa imi dea mie 100 de lei, se pune impozit doar pe 75% din 100 de lei, adica se pune impozit de 16 % doar pe 75 de lei.

Deci arendatorului i-ar reveni 88 de lei.

Ca 100 x75%x16%=12 lei deci asta ar fi impozitul.

Nu prea inteleg cum se palteste acel CASS.

Si apoi daca eu ca angat, imi plateste angajatorul CASS ( LA SERVICI UNDE LUCREZ), apoi mai imi plateste inca o data arendasul CASS?

Platesc de 2 ori CASS, iar daca ma imbolnavesc doamne fereste, tot eu trebuie sa cumpar medicamente.

Deci cine e contribuabil, eu sau arendasul.

daca se intampla ca arendasul sa nu plateasca cass si impozitul pe venit eu ce fac, daca ma pune fiscul sa platesc eu?

Eu intr-o comuna lucrez singur terenul cu oamenii mei, si iau eu banii de la APIA, dar in alta comuna nu am oameni cu care sa lucrez si a trebuit sa faca acest contract de arenda, nu-mi convine dar nu am ce face.

Distanta dintre cele 2 comune e mare, si nu pot lua oamenii dintr-un judet in altul sa imi lucreze.

Dar si APIA asta fura de la oameni, ca din bani mi-a luat 10,69 % din cauza ca Romania a declarat mai mult teren decat are, si atunci fara vina noastra, ne ia la toti fermieri un coeficent de reducere, care creste de la an la an.

Si e greu sa stau in piata sa vand graul cu 1 leu, la piata se vinde banita de 15 kg cu 22,5 lei, iar scarba de arendas mi-o da mie 9 lei, cu 60 % mai putin.

Pai e frumos?

Si intr-adevar arendasul e hot, ca trece ca in contract imi da 600 de kg, dar in realiatate imi da 800, dar nu e fraier, e hot, domnule.

Ca sa nu plateasca impozitul la 800 de kg cat imi da mie, ci la 600 de kg. In loc sa plateasca un impozit de 96 de kg, plateste un impozit de 72 de kg cu 25 % mai putin.

E smecher, cine stie ce calcule face el ca sa plateasca impozitul la fisc mai mic.? Ca altfel nu ar fi prost sa imi dea mie 800 de kg la ha, si sa scrie in act 600 de kg.

CINE STIE CE HOTII CARE NU LE CUNOSATEM FACE EL?

Dvs. ce parere aveti, cine este contribuabilul eu sau el.

Si apoi pretul la ha de teren e un rahat 2000 de euro, cu 108300 de euro mori de foame, in agricultura.

Ar trebui sa fie mai mare cca 3500-4000, dar in Oltenia e prost rau. In Olanda e 50000 de euro ha de teren, si se da contributie de la APIA DE 534 EURO FARA COEFICIENT DE REDUCERE CA LA NOI.

PONTA SE LAUDA CA DA 21 DE EURO LA CULTURA SAU 30 DE EURO, SI 178 EURO LA SUPRAFATA, DIN CARE IA 11 % ADICA IMI DA 158, 42 EURO.

MARI HOTI IN ROMANIA ASTA.

ERA BINE PE TIMPUL MOSIERILOR, CA JUMATE LUA ARENDASUL JUMATE BOIERUL, NU CA ACUM.

PLUS CA CATEODATA BOIERII ERAU SCUTITI DE DIJMARIT SI VINARICI.,PANA SI POSTELNICEII PE TIMPUL LUI CARAGEA, IPSILANTI SI ALEXANDRU NICOLAE SUTU.

SI ZICEAU NEMERNICII DE COMUNISTI CA ERAU RAI GRECII, FANARIOTI.

PAI AIA ERAU MICI COPII FATA DE HOTII DE ACUM, CARE NE JEGMANESC PE NOI FERMIERII.
Dar un exemplu de impozitare prin retinere sursa imi dati si mie, va rog frumos. Ca nu mi-ati dat decat in regim real, si nu cred ca este cazul meu.

Dar eu nu inteleg ceva. Daca arendasul zice ca plateste impozitul si cass de ce zice ca eu as fi contribuabilul, ci nu el.

Si comunistii nu au revendicat utilajele agricole, de aia nu pot sa lucrez singur terenul, plus ca sunt om batran. Asaca ca nu stau cu ochiibeliti la TV cum ma jigniti Dvs, intr-o comuna lucrez singur terenul, dar in alta nu am ce face, si lucreaza arendasul.

Si arendasii sunt hoti, dau in contract 600 de kg, in realitate imi dau 800, dar cu un pret mic de 0,6 lei la kg, deci 26000 lei, foarte putin, la 54,15 ha, plus ca arendadul ia cca 43000 sau 45000 de le APIA.

SI VAD CA UNII OAMENI IN MOD ABUZIV NU MA LASA SA VB LIBER SI IMI STERG MESAJELE, PARCA SUNTEM IN TIMPUL COMUNISTILOR, NU SUNTEM LASATI SA VORBIM, RAU S-A AJUNS.