avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate solov

Activitate solov

stiu, dar secretarul primariei mi-a zis sa ii duc un model, ca el nu stie cu sa il faca.
Buna ziua,
Daca se poate sa ma ajute cineva cu un model de certificat fiscal ce ar trebui eliberat de primarie pentru cadastru in baza legii 7/1996,modificata
prin legea 377/2022.Multumesc!
Pentru infiintarea unei Soc.Agricole in baza legii 36/1991 s-a facut un act de constituire ,asa era atunci in 1991 care contineau 10 membrii fondatori ai societatii. De atunci unii au decedat,intrebarea este daca acesti membrii fondatori trebuiau inlocuiti, ca sa existe tot timpul 10membrii fondatori?
Multumes pentru raspuns
O societate agricola infiintata i baza Legii 36/1991,are membrii asociati care au depus parti sociale in bani,iar terenurile acestora au fost aduse in folosinta. La repartizarea profitului sunt discutii in luarea deciziei si anume:daca se repartizeaza in fuctie de partile sociale sunt nemultumiti cei care au teren mai mult deoarece ei au contribuit la dezvoltarea societatii si obtinere de venituri.Intrebarea este cum ar fi corect sa fie repartizat profitul ,in functie de parti sociale sau in functie de suprafata de teren a fecaruia?,sau trebuia evaluat si terenul si inclus la capitalul social,dar acesta este doar in folosinta,
Multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția cadrul legal spor vechime.
In carnetul de munca nu am sporul pentru perioada 18.05.1992 pana la 31.12.2002,care ar fi cadrul legal pentru aceasta perioada?
Buna ziua,
Va rog daca se poate sa ma ajutati cu cadrul legal acordarii sporurulir de vechime , am lucrat in perioada 1971-2013,la dosarul de pensie am depus
adeverintaa cu sporul de vechime i nu a fost luata in considerare pentru ca nu am mentionat cadrul legal.
Multumesc!
Buna ziua,
imi puteti spune cum se reaclculeaza pensia prin adaugare de stagiu la pensie? de asemenea care este baza legala pentru care s-a dat spor de vechime? Am depus la dosarul de pensie adev.pt.spor vechime 1991-2001 si nu s-a luat in calcul pentru ca nu am mentionat cadrul legal.Mentionez ca am lucrat sef contabil la o sociatate agricola.
Multumesc
Buna ziua,
Impotriva unei hotarari definitive a tribunalului , care a judecat o contestatie in anulare formulata impotriva unei decizii data in apel, as dorii sa formulez o cerere de inscrierea in fals impotriva procesului verbal de comunicare a primei decizii data in fond de judecatorie, emis de posta romana, care pe PV a confirmat primirea deciziei in data de 10 iulie 2017 iar pe plicul comunicat mie este stampila de 17.iulie 2017, fapt pentru care eu am formulat apelul cu depasirea termenului legal de 10 zile, calculat de instanta de la data de 10 iulie cum este mentionat in PV si nu de la data de 17 iulie cind eu am primit plicul. Intrebarea mea este daca as mai avea cale de atac impotriva acestei decizii definitive , care este ea si in ce termen poate fii formulata, impreuna cu declansarea procedurii inscrierii in fals impotriva PV de la posta romana. multumesc.
Buna ziua,va deranjez cu urmatoarea interbare:,referitor la Legea 29/2018,
in cazul vinderii unei case inainte de 1 iunie 2017,pt.care notarul a rerinut impozitul aferent tranzatiei,face obiectul acestei legi? si daca da,cum se procedeaza pentru recuperarea sumei platite. Banuesc ca fiscul nu se grabeste in a restituii banii?
Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta: Am facut o contestare la executare silita la judecatorie, care a fost respinsa. Comunicarea sentintei am primit-o in data de 17 iulie 2017 ( data postei pe plic ) data de la care in termen de 10 zile am depus apel impotriva acesteia. Apelul a fost respins ca tardiv introdus ( la sasizarea instantei din oficiu) deoarece la dosar posta romana a transmis p-v de comunicare ca, sentinta mi-ar fii fost comunicata in data de 10 iulie 2017 si nu in data de 17 iulie ( cum am eu pe plic) fapt pentru care instanta a calculat termenul din 10 si nu din 17 iulie.Impotriva sentineti de apel prin care se respinge apelul ca tardiv depus, am depus contestatie in anulare pe considerentul ca a fost o greseala materiala in ceea ce priveste comunicarea sentintei insa si aceasta a fost respisa luindu-se ca proba PV al postei romane de la dosar. Ulterior ,in data de 20 martie, am solicitat postei sa-mi prezinte dovada care a stat la baza comunicarii plicului in data de 10 iulie in urma careia ei au trimis pv la instanta, insa nu am primit inca un raspuns de la ei. In motivarea instantei de la contestatia in anulare pe care au respins-o , aceasta motiveaza ca PV de inmanare este singura dovada de comunicare a sentintei iar mentiunile din pv poate fii combatute numai prin procedura inscrierii in fals, conf art. 164 alin 4 CPCiv. Pentru aceasta speta va rog sa ma indrumati daca ar trebui sa fac o plingere penala pentru inscrieri in fals impotriva PV de la posta, care este procedura , daca si cum as mai putea continua procesul privind executarea silita avind in vedere ca ata sentinta din apel cat si cea de la contestatia in anulare sunt definitive, ce termene si cai de atac mai pot exercita. Va multumesc.