avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate smenboom

Activitate smenboom

Răspuns la discuția autorizatie protest
Multumesc pentru raspuns. Astept si alte opinii strict pe speta mea.
Buna seara!

Daca vreau sa protestez singur fata de calitatea sau inexistenta drumurilor din oras am nevoie de aprobare de la primarie?As vrea sa fac asta in piata de langa primarie.As vrea sa folosesc si o portavoce.
p.s m-am uitat si pe legea 60/1991 dar nu sunt convins ca voi fi acoperit din punct de vedere legal.
Multumesc.
Salut!

Am si eu urmatoarea speta:

Un prieten a fost "prins"acum 2 ani si 2 luni sub influenta alcoolului la volan. Mai exact, a plecat baut cu masina,a pierdut controlul si a facut un mic accident, fara victime sau alte pagube materiale.A venit politia, a suflat in etilotest dar cand a venit timpul sa se duca la spital sa dea si cealalta proba s-a impotrivit intrucat a fost agresat de politisti(verbal si fizic, existand si un certificat medico-legal pt asta).A revenit la spital dupa vreo 40 de minute cand i-au venit parintii dar nu au mai acceptat sa-i ia proba.
De la acest moment,a avut 2 avocati dar nu s-a intamplat nimic. In toata aceasta perioada nu a primit decat o notificare luna trecuta in urma cererilor lui
de a avea o audienta cu procurorul. In aceasta notificare se spune ca se efectueaza urmarirea penala pentru conducere fara permis(avea dovada valabila), purtare abuziva(probabil pentru politisti) si impotrivirea la recoltarea probelor biologice.
Avand in vedere perioada mare care a trecut,ce e de facut pt accelerarea procedurii?
Salut!

Ca beneficar al unei sponsorizari(in bani) din partea firme care ofera echipamantul sportiv trebuie platite taxe?Daca da, in Germania unde are loc activitatea sportiva sau Romania?Care este aprox procentajul?Banii au fost depusi in contul din Germania.
Salut!Daca as dori sa beneficiez de o schema de ajutor de minimis pentru un start up care ma obliga sa tin inteprinderea 3 ani inseamna ca nu mai pot da la barou 3 ani?Ar trebui sa platesc tot daca renunt.
Răspuns la discuția Atributii Curtea de Conturi
Stie cineva vreo speta asemanatoare si deznodamantul ei? Nu sunt convins inca de sanctiunile posibile pentru prestator.
Răspuns la discuția Atributii Curtea de Conturi
Mersi.Sa inteleg ca poate verifica dar ce masuri poate lua fata de persoana juridica de drept privat, de prestator?
Salut!

Poate Curtea de Conturi sa intervina in contractul dintre o Primarie si un prestator de servicii (firma de consultanta) in sensul de a cere prestatorului o suma de bani inapoi pentru ca valoarea serviciilor nu ar putea fi justificata? Nu am gasit nici o baza legala. Impotriva primariei ar avea mai mult sens. Daca se poate, argumentat in fapt si in drept. Multumesc!
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
La ce ati mai depus contestatie?
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Ce se intampla pe grupul de pe facebook?ce mai e de contestat?