avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate nanette22

Activitate nanette22

Sunt studenta in Germania,fara bursa.Nu lucrez,nu am venituri proprii.

Am solicitat card european de sanatate,am platit in avans asigurarea in tara pe 6 luni.
Am primit email prin care sunt intrebata motivul eliberarii cardului si apoi mi s-a spus ca nu mi se poate elibera cardul pe 6 luni si ca trebuie sa platesc asigurarea de sanatate la statul german,ca sunt acolo la studii.

Daca nu am venituri proprii ,din ce bani sa mai platesc si asigurare ,valoarea in Germania fiind 80 EU pe luna ,pe cind in tara este de 66 lei???
Pentru studii ,primesc bani de la parintii mei .

Răspuns la discuția intabulare teren agricol
Multumesc de sfat!
Banuiam deja problema cu Primaria.

Va rog o lamurire legata de Titlul de proprietate terenuri si Cadastu si Carte funciara

Detin 2 terenuri agricole pentru care am obtinut Titlul de proprietate in anul 1995 ,eliberat de Comisia judeteana xxxxx pentru stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor ,semnat de Prefectul judetului xx,Director General pentru Agricultura si alimentatie,si Director al Oficiului de Cadastru si Organizarea Teritoriului din orasul xxxx,pentru terenuri aflate in comuna yy

Va rog sa-mi spuneti daca aceste terenuri se regasesc in evidentele lor si daca sunt trecute in Cartea Funciara si daca pot obtine numarul din Cartea Funciara.Intreb pentru ca in 1995 nu m-am ocupat eu de aceste documente ci un unchi de al meu,si el mostenitor al terenului.
Am primit doar Titlul de proprietate ,semnat de cei care vam precizat.
Pot solicita un document de la actuala Agentie Nationala de Cadastru xxx???
Multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati sa stiu cum se face legal o intabulare de teren agricol.
Ca documente detin ;
-titlul deproprietate din anul 1995 eliberat de Comisia judeteana pentru stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor,pe verso fiind un tabel cu suprafetele si cu vecinii de la N,V,S,E,dar fara coordonate geografice exacte
-partaj voluntar conform Legea 18/1991 art 12 alin 3, pentru ca terenurile erau ale 4 mostenitori
-o plansa cu desenul terenurilor ,cu suprafata si cu vecinatatile ,fara coordonate geografice precizate

1.Terenurile nu sunt trecute in Registrul agricol ,nu am stiut de acest registru,si nefiind in localitatea cu terenurile
Doresc sa depun la Primarie actele pentru trecerea lor in acest Registru

2.Doresc sa intabulez aceste terenuri dar nu stiu foarte precis in teren delimitarea suprafetelor,fiind primite ca mostenire dar nelocuind acolo,nu stiu foarte precis delimitarea lor.


Am solicitat unei persoane care se ocupa cu intabularea retenurilor ,suma ceruta a fost de 1000 lei plus niste taxe de 120 la cadastru ,pt 2 suprafete de 1,2 ha extravilan si 0,40 ha intravilan.
Dar mi-a spus ca nu poate masura daca nu stiu delimitarea in teren....

Eu va intreb,daca nu am locuit acolo dar exista in actele de proprietate terenurile cu delimitarea facuta in 1995 in functie de vecini,nu exista o metoda de determinare a pozitiei precise ,ma gindeam ca este program cu vizualizare din satelit,de ex...?
Caci asa,pot spune in mod subiectiv de unde pina unde sa masoare sau altcineva poate declara terenul meu ca fiind al lui...
Deci ,se poate intabula un teren doar pe baza actului de proprietate?
Cel de la firma la care am apelat spunea ca e nevoie de vecinii care stiu de unde pina unde e al lor si deci si al meu teren.

Cred ca ati inteles ce nu stiu si as vrea sa stiu unde sa merg si ce pot sa solicit conform legilor.
Si nu stiu daca la Primaria comunei respective voi primi sprijin sau din contra...
Dar poate ca au ei si topograf local.
Stiu ca exista si persoane care doresc sa-si insuseasca in mod necinstit teren detinut de mine,ba si-a mai construit si casa pe teren,fara nici un acord si fara vreo instiintare.

In speranta ca ma puteti ajuta ,va multumesc si multumesc tuturor celor care ,cunoscind legile,ne ajuta si pe noi,cei mai nestiutori,in mod benevol.
Buna ziua!

Va rog,daca se poate,sa-mi spuneti daca copii celor refugiati din Basarabia si stabiliti in Romania definitiv,dupa moartea parintilor care au beneficiat de drepturile legale in urma refugiului ,mai beneficiaza de reduceri la taxa impozitelor ,plata curentului electric sau gaz si altele.
In mod conctret,tatal meu a beneficiat de aceste drepturi,a murit in anul 2014 si noi suntem 2 surori mostenitoare .Mai exista drepturi legale ca urmasi ai tatalui nostru ,ca refugiat basarabean?
Va multumesc!
Multumesc!asa voi face.
Va rog sa-mi spuneti cine alege firma care citeste apometrele in apartament si ce documente trebuie sa detina(contract cu firma,date de contact).
Am descoperit erori de citire si scriere a indexilor apometrelor,am facut sesizare catre presedintele de bloc si administratorul a spus ca este greseala firmei care citeste si raporteaza indexii si ca lor sa le dau sesizarea.Doar ca nu reusesc sa gasesc date de contact (adresa,telefon,patron) unde sa depun cererea.

Multumesc!
Va multumesc pentru sfaturi.Voi depune sesizarea la presedintele asociatiei.
In cursul lunii aprilie ,la transcrierea citirii de apometru de catre administrator s-a gresit ,trecindu-se in loc de 352 index vechi ,302
si 533 index nou ,303 si a rezultat 1mc apa consumata

Incepind cu luna aprilie,s-a mers cu referinta contorului gresita in lunile
mai, 303 - 304 = 1mc
iunie 304 - 305 = 1mc
In aceasta perioada nu am observat greseala de index ,cantitatea de apa fiind in regula,ca si consum.

In luna iulie am dat citirea indexului 374 (cit era in realitate) nestiind inca de eroarea de transcriere a indexului vechi cu 303 in loc de 353.
deci 305 -374 =69 mc!!!
Dar cind a venit consumul pe luma iulie am ramas blocata ca am vazut ca am consumat 69 mc.Si atunci am luat citirile de apometru anterioare si am vazut greseala.
Am sesizat la cititorul de apometre,la persoana care intocmeste facturile de apa si mi s-a promis ca vor relua situatia indexisol si ma vor anunta .Cea ce nu s-a intimplat
Mi s-a promis telefonic ca se va scadea in lunile viitoare consumul pentru ca este PREA COMPLICAT SA CORECTEZE IN ACTE GRESEALA LOR!!!
Am motivat ca nu se poate face o scadere a unui consum fictiv intrucit nu a fost trecut un index mai mare decit cel real ci MAI MIC cu 50 mc!!!!
Si daca ei imi scad pe ascuns ,sa zic asa,ce folos este ca la mine apometrul va indica oricum un consum .Si la orice control tot eu voi fi gasita vinovata ca nu am dat un consum real.
Am cerut telefonic sa refaca situatia si sa-mi scada efectiv cu minus suma pusa in plus.Au spus ca NU SE POATE !!

Eu intentionez sa fac o sesizare scrisa la Asociatia de locatari,oficiala,sa prezint situatia apometrelor si sa solicit recalcularea corecta a consumului de apa.
Nu cred ca nu exista si aici o forma de reglare a unei erori de scriere.

As vrea sa stiu cum se poate face o cerere -sesizare la asociatia de locatari ,care sa aiba si un numar de inregistrare.Macar sa stiu ce solicit,eu nestiind legislatia asocoatiilor de locatari.
Va rog mult un sfat.
Oricum,mi-am facut mea culpa ca nu am verificat pe hirtia cu citirile de contor de la administrator ,si indexii !!
De asemenea as vrea sa stiu daca aceste hirtii ,care se dau ffiecarui locatar cu citirile de contor la apometre nu ar trebui si semnate si stampilate de "cineva" ...
Ele nu contin decit niste coloane de cifre,nu au pret/mc de apa,nu au contorul blocului per global...

Va rog un sfat ,va multumesc!