avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate Adnanal

Activitate Adnanal

Va multumesc frumos pentru raspunsuri si pentru timpul acordat!
Buna ziua,

as dori sa intru in concediu fara plata pentru cresterea copilului insa nu stiu daca beneficiez de acest drept.
Situatia mea:
- am fost in CCC pana la impinirea varstei de un an a copilului
- pentru ca locul de munca presupunea naveta la 120 km distanta de casa si de copil nu am avut cum continua contractul de munca si la inceierea CCC am inchis contractul de munca cu acordul partilor
- dupa cateva luni m-am angajat la firma unei rude, mai mult pentru a beneficia de asigurare de sanatate (ii achit eu darile la stat aferente contractului)

In situatia data, pot intra in concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la 2 ani (el avand acum 1 an si 4 luni), chiar daca nu sunt la acelasi angajator de la care am intrat in CCC?

Multumesc anticipat!
@melania_14 Multumesc frumos pentru calcul, acum imi este clar ce am de facut!
melania_14 a scris:

1) legea nu specifica nimic de activitatea ca PFA in concediile medicale. Activitatea PFA-ului trebuie suspendata cel tarziu cu data intrarii in CCC. In cazul dvs undeva in luna februarie. Daca suspendati activitate incepand cu luna noiembrie trebuie sa depuneti declaratia 220 rectificata si pe lunile noiembrie 2014 decembrie 2014 veti avea venituri 0 si va rezulta o indemnizatie mai mica.
2,3) da, se iau in calcul. Daca doriti va pot face o estimare a indemnizatiei.






Veniturile impozabile P.F.A. in perioada ian-dec 2014 au un total de 18.000 lei
Salar brut din CIM, 1400 lei, net 1014 lei, inregistrat incepand cu 1 martie 2014.
Multumesc!
Va multumesc frumos pentru raspunsul prompt!